Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Po przywróceniu do pracy nie trzeba nowej umowy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Po przywróceniu do pracy nie trzeba nowej umowy

Gazeta Podatkowa nr 36 (1598) z dnia 6.05.2019
Agata Barczewska

Pracownik złożył odwołanie od dyscyplinarki i wygrał sprawę przed sądem pracy. Na mocy wyroku został przywrócony do pracy. Czy jeżeli pracownik stawi się do pracy, trzeba będzie podpisać z nim nową umowę o pracę i założyć mu akta osobowe? Co będzie w takiej sytuacji z urlopem, badaniami wstępnymi, szkoleniem bhp i wydanym uprzednio świadectwem pracy?

Postępowanie przed sądem pracy może zakończyć się m.in. przywróceniem do pracy pracownika zwolnionego z naruszeniem przepisów. W przypadku gdy pracownik stawi się do zakładu z zamiarem kontynuowania zatrudnienia (musi to uczynić w ciągu 7 dni od uprawomocnienia wyroku), w dniu powrotu stosunek pracy ulega reaktywacji na dotychczasowych warunkach. W takiej sytuacji nie ma potrzeby podpisywania nowej umowy o pracę i ponownego zakładania akt osobowych. Nie trzeba również ponawiać szkolenia bhp czy kierować pracownika na badania wstępne, o ile pracownik powróci na swoje dotychczasowe stanowisko i warunki pracy na tym stanowisku nie ulegną zmianie.

Pracownikowi zwolnionemu z naruszeniem przepisów, którego sąd przywrócił do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, w wysokości określonej w art. 57 § 1 K.p. Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, podlega zaliczeniu do okresu zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że za ten czas pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest uprawnieniem typowo pracowniczym, ściśle powiązanym z pozostawaniem w stosunku pracy. Zaliczenie okresu pozostawania bez pracy do stażu pracy nie oznacza więc, że w tym okresie pracownik nabywa prawa urlopowe. Jak wynika z orzecznictwa sądowego z zakresu prawa pracy, za okres pozostawania bez pracy przypadający między rozwiązaniem umowy o pracę a podjęciem zatrudnienia po sądowym przywróceniu do pracy pracownikowi nie przysługują uprawnienia urlopowe (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 marca 2006 r., sygn. akt I PK 144/05).

W razie sądowego przywrócenia pracownika do pracy z powodu niezgodnego z prawem wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, pracodawca generalnie ma obowiązek uzupełnić treść świadectwa pracy o informację o tym orzeczeniu. Następuje to na wniosek pracownika, w ciągu 7 dni od przedłożenia pracodawcy wydanego uprzednio świadectwa pracy. Jeżeli jednak przywrócenie do pracy dotyczy pracownika zwolnionego z pracy w trybie dyscyplinarnym (jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu), wówczas pracodawca obligatoryjnie wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy. Musi to nastąpić w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Jak wynika z § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1289), nowe świadectwo powinno zawierać informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę (patrz ramka). W dniu wydania nowego świadectwa pracodawca usuwa z akt osobowych pracownika poprzednie świadectwo pracy i niszczy je.

Przykładowy fragment nowego świadectwa pracy (wydanego pracownikowi przywróconemu do pracy w związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym z naruszeniem przepisów)

(dane nagłówkowe, ustęp 1-3, 4b-8 świadectwa pominięto)


   ust. 4. Stosunek pracy ustał w wyniku:


a) . . rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę, art. 97 § 3 K.p. . . 

                       (tryb i podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy)

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.