Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Ustalanie stażu urlopowego w razie przerw w zatrudnieniu i równoległych okresów ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalanie stażu urlopowego w razie przerw w zatrudnieniu i równoległych okresów pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (485) z dnia 1.06.2019

Jak obliczyć staż urlopowy pracownika, jeśli między niektórymi okresami zatrudnienia występowały przerwy, a część z nich miała charakter równoległy?

W myśl art. 1541 K.p., do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. Z powołanego przepisu wynikają co najmniej trzy zasady postępowania istotne dla pytającego, tj.:

  • przerwy w zatrudnieniu nie podlegają zaliczeniu do stażu urlopowego,
     
  • okresy nieprzerwane kwalifikuje się jako jeden okres,
     
  • z okresów nakładających się uwzględnia się "jeden", w nowym miejscu pracy, przy czym wobec braku przerwy czas ten kwalifikuje się wraz z poprzednim okresem pracy analogicznie jak w drugim myślniku.

Co do sposobu liczenia terminów przypominamy, że do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych nie ma zastosowania art. 112 K.c. (por. wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310). Pogląd ten należy odnieść do rozpatrywanej sytuacji. Tak więc miesięczny okres zatrudnienia liczy się w sposób potoczny, tj. przyjmując, że okres miesięczny, licząc np. od 1 maja, zakończył się 31 maja, a roczny - od 15 maja zakończy się 14 maja następnego roku.

Takie też stanowisko zajął Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (pismo z 18 stycznia 2011 r. w sprawie ustalania terminów w prawie pracy).

Kalkulatory Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

Sposób sumowania okresów przerwanych reguluje zaś art. 114 K.c., który stosuje się na podstawie art. 300 K.p. W świetle powołanego przepisu, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć.

Przykład

Pracownik zatrudniony 14 kwietnia 2017 r. na czas nieokreślony, przedłożył świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego oraz niepokrywające się z nauką, następujące okresy zatrudnienia:

1) od 23 maja do 9 lipca 2005 r.,

2) od 11 lipca do 10 grudnia 2005 r.,

3) od 5 grudnia 2005 r. do 13 kwietnia 2006 r.,

4) od 28 kwietnia do 29 sierpnia 2008 r.,

5) od 17 luty 2011 r. do 15 sierpnia 2012 r.,

6) od 16 sierpnia do 15 grudnia 2012 r.,

7) od 15 października 2013 r. do 17 maja 2014 r.

Do stażu urlopowego pracownikowi zaliczono:

    • 4 lata z tytułu ukończenia liceum,
       
    • 1 miesiąc i 17 dni z tytułu zatrudnienia wymienionego w pkt 1,
       
    • 9 miesięcy i 3 dni z tytułu nieprzerwanego okresu zatrudnienia w ramach dwóch odrębnych umów wymienionych w pkt 2 i 3,
       
    • 4 miesiące i 2 dni z tytułu zatrudnienia wymienionego w pkt 4,
       
    • 1 rok, 9 miesięcy i 29 dni z tytułu nieprzerwanego okresu zatrudnienia w ramach dwóch odrębnych umów wymienionych w pkt 5 i 6,
       
    • 7 miesięcy i 3 dni z tytułu zatrudnienia wymienionego w pkt 7.

Łącznie dało to 7 lat, 7 miesięcy i 24 dni. Zatem po upływie 2 lat, 4 miesięcy i 6 dni (19 sierpnia 2019 r.) obecnego zatrudnienia pracownik nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu.


Zwracamy uwagę!
Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 6 dni (art. 158 K.p.). Zawarte w omawianej normie określenie "pracownik, który wykorzystał urlop za dany rok", wskazuje zakres podmiotowy tej normy prawnej, bowiem tylko taki pracownik nabywa prawo do urlopu uzupełniającego. Pracownik, który do dnia osiągnięcia wyższego stażu nie wykorzystał urlopu, zamiast urlopu uzupełniającego, nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze (przysługujący dotąd urlop w wymiarze 20 dni należy zastąpić wymiarem 26 dni).

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.