Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Ekwiwalent za używanie własnej odzieży oraz pranie
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży oraz pranie

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (489) z dnia 1.08.2019

Pracownicy chcieliby wykonywać pracę we własnym obuwiu i odzieży roboczej. Czy pracodawca może na to zezwolić? Czy można pracownikom wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży częściowo w formie pieniężnej (za wodę i prąd), a częściowo w naturze (wydawać detergent do prania)?

W niektórych przypadkach, wskazanych w przepisach, dopuszczenie pracownika we własnej odzieży roboczej będzie możliwe. Jeżeli natomiast chodzi o ekwiwalent za pranie odzieży, to treść przepisu art. 2379 § 3 K.p. przesądza o jego charakterze wskazując, że jest to ekwiwalent pieniężny, co wyklucza dopuszczalność innej formy rekompensowania.

Obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania określone w Polskich Normach powstaje w sytuacji gdy:

  • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
     
  • konieczne jest to ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dostarczone pracownikom odzież i obuwie są własnością pracodawcy. To on ustala ich rodzaj oraz przewidywane okresy użytkowania. Może też wskazać stanowiska, na których zostanie dopuszczone używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, przy czym na pracodawcy spoczywa wtedy obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny. Nie jest przy tym możliwe stosowanie przez pracowników własnej odzieży, jeżeli na stanowisku są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi (art. 2377 K.p.).

Przykład

W zakładzie pracy zajmującym się produkcją wieszaków ubraniowych jest kilka stanowisk, w tym: przy wtryskarce, polegające na kontroli jakości. Pracodawca na stanowiskach, dla których wymagają tego przepisy bhp, musi dostarczyć pracownikom odzież i obuwie robocze, względnie za zgodą pracowników ustalić stanowiska, na których będą wykorzystywali własną odzież/obuwie. Dokonując przeglądu tych stanowisk pracodawca stwierdził, że:

  • pracownicy wykonujący pracę kontrolerów jakości mogą korzystać z własnej odzieży i obuwia, spełniających wymagania polskich norm (gdyż nie obsługują maszyn, a ich praca nie powoduje intensywnego brudzenia się),
     
  • dla pracowników na stanowiskach z wtryskarkami musi dostarczyć odzież i obuwie robocze.


Odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy mogłyby ulec skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, pracodawca jest obowiązany przechowywać wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym. Dodatkowo ma on także obowiązek ich prania, konserwacji, odpylania i odkażania, a powierzenie tych czynności pracownikom jest niedopuszczalne. Gdy w trakcie pracy odzież i obuwie nie są narażone na skażenia, a jedynie na zabrudzenia i jednocześnie pracodawca nie może zapewnić ich prania, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Warunkiem jest wypłacenie stosownego ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

W razie korzystania przez pracowników z własnej odzieży i obuwia oraz dopuszczenia możliwości ich prania we własnym zakresie, pracodawca ma obowiązek zrekompensować poniesione w ten sposób przez pracowników koszty poprzez wypłatę ekwiwalentu pieniężnego (art. 2379 § 3 K.p.). Zapis ten przesądza o charakterze tego świadczenia i wyklucza zwrot wydatków w naturze.

Kodeks pracy nie podaje algorytmu obliczenia ekwiwalentu, niemniej wskazówką jest jego charakter. Skoro świadczenie to jest nazwane ekwiwalentem, to powinno być równoważne, kosztom zakupu takiej odzieży lub kosztom jej prania. Ekwiwalent za pranie powinien, co do zasady, stanowić iloczyn ilości prań w danym miesiącu oraz sumy kosztów zużycia podczas prania prądu, wody, detergentów powiększony o koszty pracy.

Przykład

Pracodawca z poprzedniego przykładu dokonał następującej kalkulacji wysokości ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego pracownikom:

nazwa składnika jednostka cena
za jednostkę
zużycie podczas
jednego prania
cena za jedno
pranie
woda 1 m3 11,00 zł 0,05 m3 0,55 zł
prąd 1 kWh 0,60 zł 1,35 kWh 0,81 zł
proszek 1 kg 15,00 zł 0,05 kg 0,75 zł
amortyzacja pralki - - - 0,10 zł

Koszt jednego prania wyniósł 2,21 zł (0,55 zł + 0,81 zł + 0,75 zł + 0,10 zł). Pracodawca przewidział 8 prań w miesiącu, co daje koszt 17,68 zł miesięcznie. Do tej kwoty doliczył koszt pracy, ustalając łącznie 25 zł ekwiwalentu.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.