Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Prawo do wynagrodzenia w okresie odsunięcia od wykonywania pracy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo do wynagrodzenia w okresie odsunięcia od wykonywania pracy

Gazeta Podatkowa nr 88 (1650) z dnia 4.11.2019
Agata Barczewska

Pracownik po przeprowadzeniu badań kontrolnych został uznany za niezdolnego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jako pracodawca musimy odsunąć tego pracownika od pracy. Damy mu też wypowiedzenie, ponieważ nie mamy dla niego innego, odpowiedniego stanowiska. Czy w okresie wypowiedzenia będzie miał prawo do wynagrodzenia, jeżeli niezdolność do pracy nie jest spowodowana chorobą zawodową ani wypadkiem przy pracy?

W sytuacji wskazanej w pytaniu pracownik nie zachowa prawa do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy.

Profilaktyczne badania lekarskie kończą się wydaniem orzeczenia o zdolności lub niezdolności pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Jeżeli pracownik otrzyma to drugie orzeczenie (jak w przedstawionej sytuacji), nie może zostać dopuszczony do wykonywania swojej dotychczasowej pracy. Pracodawca ma bezwzględny obowiązek odsunąć go od tej pracy, co wynika z art. 229 § 4 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). W takim przypadku pracodawca generalnie nie ma obowiązku utrzymania pracownika w zatrudnieniu czy przeniesienia go do innej, odpowiedniej pracy (poza dwoma wyjątkami określonymi w art. 230 i 231 K.p., które nie mają zastosowania w omawianej sprawie). Pracodawca może więc rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę, m.in. za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron.

Przy zastosowaniu wypowiedzenia pracownik pozostanie w zatrudnieniu aż do jego upływu. W tym czasie, o ile pracodawca nie przeniesie go do innej pracy, nie może pracować na swoim dotychczasowym stanowisku. Może się więc pojawić pytanie o prawo do wynagrodzenia za ten okres. Rozważając tę kwestię należy mieć na uwadze, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za niewykonywanie pracy tylko wtedy, gdy przepis tak stanowi (art. 80 K.p.). Pracownik, który nie wykonuje pracy na wypowiedzeniu, zachowuje więc prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy wynika to z konkretnej regulacji prawnej. Jedną z takich regulacji jest art. 362 K.p., który wskazuje, że pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Taki obowiązek może jednak dotyczyć tylko pracownika, który jest zdolny do pracy (chociażby częściowo). Przywołany przepis nie może więc być zastosowany w omawianej sprawie. Nie zachodzą też przesłanki do przyznania pracownikowi wynagrodzenia przestojowego.

Reasumując, w rozpatrywanym przypadku pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (patrz stanowisko w ramce).

"(...) stosownie do art. 81 Kodeksu pracy pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy lub za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. (...) Niezbędną przesłanką nabycia prawa do wynagrodzenia, o którym mowa wyżej, jest m.in. gotowość pracownika do pracy rozumiana jako fizyczna i psychiczna zdolność do pracy oraz wyrażenie woli jej wykonywania. (...) gotowość taka nie zachodzi w przypadku, gdy ze względu na występujące przeciwwskazania, pracownik został uznany przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami danego zakładu za całkowicie niezdolnego do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (...)".

Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 7 lipca 2015 r.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.