Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Premia uznaniowa a ekwiwalent i odprawa
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Premia uznaniowa a ekwiwalent i odprawa

Gazeta Podatkowa nr 65 (1627) z dnia 14.08.2019
Ewa Madejek

Pracownik od wielu lat otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze oraz premię uznaniową do 20% wynagrodzenia zasadniczego. Jako pracownik administracyjny otrzymywał co miesiąc taką premię. Czy premię tę należy wliczyć do ekwiwalentu za urlop i do odprawy pieniężnej (likwidacja stanowiska)?

Premia, o której mowa w pytaniu, pomimo nazwania jej uznaniową, ma charakter premii regulaminowej, zatem należy ją uwzględnić przy obliczaniu ekwiwalentu i odprawy pieniężnej.

W skład wynagrodzenia pracownika może wchodzić premia, jeżeli pracodawca przyzna pracownikom taki składnik. Prawo do premii tzw. regulaminowej pracownik nabywa po spełnieniu obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów, które są przeważnie uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych, takich jak układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania, a czasami w przepisach odrębnych lub umowie o pracę. Premia regulaminowa jest wypłacana we wskazanych w przepisach (umowie) odstępach czasowych (np. co miesiąc czy co kwartał) i w określonej wysokości. Warunki, których spełnienie uprawnia pracownika do premii, jak też przesłanki ją wykluczające powinny również być określone w odpowiednich przepisach lub w umowie o pracę.

Należy zauważyć, że tzw. premie uznaniowe, oprócz nazwania ich w ten sposób, czasami mają określone obiektywne przesłanki ich nabycia. Jednak nawet, gdy premia uznaniowa nie będzie miała uregulowanych formalnie zasad jej nabycia, to także może mieć charakter premii regulaminowej, poprzez sam fakt jej regularnej wypłaty. Jak bowiem wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 2016 r., sygn. akt III PK 30/16: "(...) Świadczenie pieniężne nazwane w zakładowych przepisach płacowych (albo w umowie o pracę) »premią uznaniową«, wypłacane pracownikowi systematycznie, w regularnych odstępach czasu, za zwyczajne wykonywanie obowiązków służbowych, a więc w szczególności za sumienne i staranne wykonywanie pracy (art. 100 § 1 K.p.), w oderwaniu od przesłanek nagrody określonych w art. 105 K.p., jest składnikiem wynagrodzenia za pracę (w szczególności wynagrodzenia urlopowego), co oznacza, że pracownikowi przysługuje roszczenie o jego wypłatę".

Przy obliczaniu ekwiwalentu urlopowego przyjmuje się m.in. składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc. Zalicza się do nich np. premie regulaminowe miesięczne. W przypadku gdy premie tzw. uznaniowe będą miały charakter regulaminowych ze względu na systematyczność ich wypłacania, to również należy je uwzględnić przy obliczaniu ekwiwalentu. Wlicza się je wtedy w średniej wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. A jeżeli taka premia będzie wypłacana za okresy dłuższe niż miesiąc (np. co kwartał), to wlicza się ją w średniej wysokości wypłaconej w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Tak samo premie tzw. uznaniowe, a faktycznie regulaminowe, wlicza się do podstawy np. odprawy pieniężnej, gdyż oblicza się ją zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu urlopowego.

Przykład

Pracownik nabędzie prawo do odprawy pieniężnej na podstawie przepisów tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych w ostatnim dniu sierpnia 2019 r. w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Otrzymuje on stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3.700 zł oraz premie miesięczne, tzw. uznaniowe, wynoszące do 20% wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość odprawy ustala się na zasadach obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop. W okresie od maja do lipca br. otrzymał premie w wysokości 740 zł, 555 zł i 370 zł. Obliczenie wysokości odprawy:

   3.700 zł + [(740 zł + 555 zł + 370 zł) : 3] = 4.255 zł,

   4.255 zł × 2 = 8.510 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.