POLECAMY |
||
Pracownik może ulec wypadkowi nie tylko przy pracy, ale również w drodze do lub z pracy. Prawidłowe zakwalifikowanie danego zdarzenia ma istotne znaczenie przy wyborze trybu postępowania wyjaśniającego, w tym sporządzanej przez pracodawcę dokumentacji oraz przy przyznawaniu pracownikowi świadczeń powypadkowych.
W przypadku pracowników definicję wypadku przy pracy zawiera art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189), zwanej ustawą wypadkową. Zgodnie z przywołanym przepisem za wypadek taki uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Jednocześnie, w myśl art. 3 ust. 2 ustawy wypadkowej, na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
Definicję wypadku w drodze do lub z pracy zawiera art. 57b ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.). Jak stanowi ten przepis, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które miało miejsce w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia albo innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana (przykład 2).
Przyjmuje się też, że wypadek nastąpił w drodze do lub z pracy w sytuacji, jeżeli:
Natomiast za drogę do lub z pracy oprócz drogi z domu do pracy albo z pracy do domu uważa się również drogę do miejsca lub z miejsca:
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. akt I UK 120/14, stwierdził, że: "Droga do pracy rozpoczyna się z chwilą opuszczenia przez pracownika mieszkania (...) i kończy się na granicy terenu władztwa zakładu pracy, natomiast droga z pracy do domu rozpoczyna się po przekroczeniu bramy zakładu pracy i wiedzie do progu domu (...) pracownika (...)".
Prawidłowe zakwalifikowanie wypadku, któremu uległ pracownik, jest bardzo istotne, ponieważ:
Przykład 1 Pracownik będący w podróży służbowej został porażony prądem podczas naprawiania gniazdka w pokoju hotelowym, w którym był zakwaterowany. Tego typu zdarzenie nie będzie uznane za wypadek przy pracy lub z nim zrównany, ponieważ próba naprawienia gniazdka nie pozostawała w związku z zadaniami powierzonymi pracownikowi w czasie delegacji.
Po zakończeniu pracy dwoje pracowników doznało uszczerbku na zdrowiu polegającego na złamaniu ręki. Pierwsze zdarzenie miało miejsce podczas otwierania bramy do garażu znajdującego się na posesji pracownika. Natomiast drugie zdarzenie miało miejsce w jednym z pokoi znajdujących się w domu pracownika, do którego wrócił on bezpośrednio po zakończeniu pracy. Pierwsze zdarzenie może być uznane za wypadek w drodze z pracy, drugie natomiast nie. |
|