Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Zwolnienie lekarskie nie chroni przed dyscyplinarką
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwolnienie lekarskie nie chroni przed dyscyplinarką

Gazeta Podatkowa nr 13 (1575) z dnia 14.02.2019
Agata Barczewska

Pracownik po zakończeniu zwolnienia lekarskiego nie stawił się w pracy przez dwa dni, a następnie przedstawił kolejne zwolnienie lekarskie obejmujące czas nieobecności nieusprawiedliwionej. W przeszłości postąpił już tak kilka razy. Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie, jeżeli obecnie też przebywa na zwolnieniu?

Generalnie pracownik w okresie korzystania ze zwolnienia chorobowego objęty jest ochroną zatrudnienia, należy jednak zauważyć, że ochrona ta dotyczy tylko wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Stanowi o tym art. 41 K.p., zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Przepis art. 41 K.p. nie chroni więc pracownika przed rozwiązaniem umowy w trybie dyscyplinarnym. W omawianej sytuacji podjęcie decyzji o takim sposobie zwolnienia byłoby jednak wątpliwe. Trzeba pamiętać, że tryb dyscyplinarny może być zastosowany w wyjątkowych sytuacjach i z zachowaniem wymogów formalnych dotyczących dyscyplinarnego zwolnienia.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie m.in. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 K.p.). Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest traktowana jako jedno z takich naruszeń. W przedstawionej sprawie taka nieobecność, faktycznie mająca miejsce, została jednak objęta zwolnieniem lekarskim. Naruszenie obowiązków przez pracownika w tym przypadku nie jest więc tak oczywiste. Jeżeli pracodawca podejrzewa, że zwolnienie zostało uzyskane w sposób nierzetelny, tj. nie z uwagi na stan zdrowia pracownika, ale w celu usprawiedliwienia jego wcześniejszej nieobecności, może zawnioskować do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawienia tego zwolnienia. Zakwestionowanie wiarygodności zwolnienia lekarskiego na podstawie jego własnej, subiektywnej oceny, może się bowiem okazać niewystarczające do potwierdzenia zasadności dyscyplinarki dokonanej z powodu nieobecności, która z formalnego punktu widzenia była usprawiedliwiona.

Należy też zauważyć, że pracodawca może rozwiązać umowę w trybie dyscyplinarnym maksymalnie w okresie 1 miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Ogranicza to w praktyce zakres sytuacji, na które może powoływać się pracodawca, uzasadniając rozwiązanie umowy w tym trybie. W omawianej sprawie nie będzie on mógł się powołać na wcześniejsze NN-ki, usprawiedliwione po czasie zwolnieniem lekarskim.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.