Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego po zastosowaniu obniżonych norm czasu ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego po zastosowaniu obniżonych norm czasu pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018

Wieloletni pracownik po kilkumiesięcznej chorobie wrócił do pracy jednocześnie przedkładając orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy to prawda, że wobec objęcia pracownika obniżonymi normami czasu pracy, należy podwyższyć wynagrodzenie za pracę?

Odpowiedź na pytanie Czytelnika zależy od systemu wynagradzania, którym jest objęty pracownik, co wyjaśniamy poniżej.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Tak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.), dalej ustawy o rehabilitacji. W ściśle określonych sytuacjach, wymienionych w art. 16 ustawy o rehabilitacji, normy te mogą zostać "wyłączone".

W razie obniżenia norm czasu pracy ze względu na niepełnosprawność pracownika zastosowanie ma art. 18 ustawy o rehabilitacji, zakazujący obniżania wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości oraz wprowadzający obowiązek podwyższenia stawek godzinowych.

Ważne: Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu niepełnosprawnego na obniżone normy czasu pracy, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Państwowa Inspekcja Pracy Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego GIP z 29 sierpnia 2014 r. (znak GNP-306-023-102-1/14): "(...) Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, iż intencją ustawodawcy było niedopuszczenie do sytuacji, w której objęcie osób niepełnosprawnych szczególną ochroną w zakresie czasu pracy prowadziłoby do ich pokrzywdzenia w zakresie wynagrodzenia. Ratio legis przywołanych regulacji jest dostosowanie norm czasu pracy osób niepełnosprawnych do ich psychofizycznych możliwości, poprzez sztywne ukształtowanie/skrócenie norm czasu pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokości wynagrodzenia. (...)".

Wyjaśniamy, że przepis należy stosować zarówno gdy niepełnosprawny podejmuje dopiero pracę, jak również wtedy, gdy w trakcie zatrudnienia zostaje uznany za osobę niepełnosprawną i objęty obniżonymi normami. Takie wnioski przedstawił Sąd Najwyższy w uchwale z 18 kwietnia 2000 r. (sygn. akt III ZP 6/00, OSNP 2000/20/740). Jak wyjaśnił w jej uzasadnieniu: "(...) Stosowanie skróconych norm czasu pracy może mieć miejsce już w chwili zatrudnienia pracownika (niepełnosprawnego, zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności), ale może stać się aktualne dopiero w czasie trwania stosunku pracy (zatrudnienie niepełnosprawnego, którego zaliczono do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w czasie trwania zatrudnienia). Miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego jest zatem taka sama, niezależnie od tego, czy skrócone normy obowiązywały od początku zatrudnienia, czy wprowadzono je w czasie trwania stosunku pracy.

Względy systemowe nakazują w tym samym kierunku interpretować także ust. 2 art. 18 ustawy. (...)".

Przykład

Pracodawca zatrudnił osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Na obejmowanym przez nią stanowisku stosowana jest stawka 19 zł/godz. Postanowienie umowne powinno jednak uwzględniać przeliczenie. Stosunek powszechnej normy dobowej do skróconej wynosi 1,143 (8 godz. : 7 godz.). A zatem stawka godzinowa po przeliczeniu wyniosła 21,72 zł (19 zł x 1,143).

Takich samych przeliczeń należałoby dokonać, gdyby osoba już zatrudniona dostarczyła orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym bądź umiarkowanym, skutkujące stosowaniem do niej obniżonych norm czasu pracy.

W przypadku stosowania w zakładzie stawek miesięcznych, pierwszemu z pracowników należałoby przyznać taką stawkę jaka obowiązuje pracownika pełnosprawnego, a drugiemu nic w tej mierze nie zmieniać, pomimo iż liczba godzin pracy uległaby obniżeniu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.