Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wpływ zwolnienia od pracy dla celów prywatnych i jego ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wpływ zwolnienia od pracy dla celów prywatnych i jego odpracowania w innym miesiącu na wysokość wynagrodzenia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (460) z dnia 10.05.2018

Pracownik kilkukrotnie występował z wnioskiem o udzielenie mu zwolnienia od pracy dla celów prywatnych. Czy pracodawca jest związany wnioskami pracownika? Czy pracownik może je odpracować w innym miesiącu lub nawet w innym okresie rozliczeniowym. Jak wówczas obliczyć jego wynagrodzenie?

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Tak stanowi § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632). Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych należy uznać za drugą z okoliczności. Wniosek nie jest zatem dla pracodawcy wiążący (pracodawca musi uznać zasadność zwolnienia). W praktyce kadrowej jest jednak dość szeroko wykorzystywany i biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, o ile nie grozi dezorganizacją pracy, powinien być uwzględniony. Pracodawca nie może bowiem czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego (art. 8 zdanie pierwsze K.p.). Tym bardziej, iż ten rodzaj absencji został usankcjonowany w przepisach kodeksowych, poprzez regulację w sprawie warunków i statusu odpracowania.

Ważne: Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 zdanie pierwsze K.p.).

Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Żaden przepis nie wskazuje terminu granicznego na odpracowanie czasu nieprzepracowanego z powodu omawianego zwolnienia. Na tej podstawie przyjmuje się, że może to nastąpić w dowolnym miesiącu, a nawet okresie rozliczeniowym. Analogiczne stanowisko zajmuje Państwowa Inspekcja Pracy (por. K. Pietruszyńska, PiZS nr 1/2014, str. 38). W świetle art. 80 K.p., czasowe przesunięcia rodzą jednak określone konsekwencje w zakresie wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Ponadto zgodnie z art. 85 K.p., wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. 

Państwowa Inspekcja Pracy A zatem, zgodnie z powołanym wyżej stanowiskiem: "(...) Jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia od pracy w jednym miesiącu, a odpracowuje czas tego zwolnienia w innym miesiącu, to w miesiącu, w którym ma miejsce odpracowanie, powinien otrzymać odpowiednio wyższe wynagrodzenie za pracę, natomiast w miesiącu, w którym korzystał ze zwolnienia - odpowiednio niższe. (...)".

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym, w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym i wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 4.150 zł. W dniach 27 i 30 kwietnia 2018 r. korzystał ze zwolnienia od pracy po 5 godzin w każdym dniu w celu załatwienia spraw osobistych, za zgodą pracodawcy. Następnie zachorował, przez co nie może na razie odpracować zwolnienia.

Za kwiecień 2018 r. pracownik uzyskał wynagrodzenie w wysokości 3.890,60 zł, zgodnie z wyliczeniem: 4.150 zł : 160 godz. = 25,94 zł; 25,94 zł x 10 godz. = 259,40 zł; 4.150 zł - 259,40 zł = 3.890,60 zł.

Jeżeli pracownik nie odpracuje zwolnienia po odzyskaniu zdolności do pracy, to dotychczasowe rozliczenia pozostaną ostateczne. Jeżeli natomiast odpracuje, to obok stałej stawki miesięcznej nabędzie prawo do normalnego wynagrodzenia za każdą przepracowaną w związku z tym godzinę.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.