Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Granice transferów między majątkami w ustroju wspólności ustawowej
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Granice transferów między majątkami w ustroju wspólności ustawowej

Gazeta Podatkowa nr 15 (1160) z dnia 19.02.2015
Dawid Szwarc

W naszym małżeństwie od początku obowiązywała wspólność majątkowa, nigdy nie zdecydowaliśmy się na zmianę tego ustroju i nadal nie chcemy tego robić. Podjęliśmy z mężem decyzję, że kilka składników z majątku wspólnego ma trafić do mojego majątku osobistego. Czy jest to dopuszczalne bez zmiany ustroju majątkowego?

Tak, choć z istotnymi ograniczeniami. Ustrój majątkowy obowiązujący między małżonkami reguluje nie tylko ich wzajemne prawa i obowiązki, ale również ma znaczenie dla osób trzecich, wierzycieli. W myśl powszechnie obowiązujących przepisów, w czasie trwania wspólności majątkowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie jest również dopuszczalne rozporządzanie ani zobowiązywanie się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie małżonkowi w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Stanowi o tym art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Powołana regulacja, choć restrykcyjna, nie zabrania wprost rozporządzania na rzecz drugiego małżonka nie tyle udziałem w majątku, ale poszczególnymi składnikami tego majątku (np. kwotą pieniędzy, samochodem, mieszkaniem). Małżonkowie są osobami o pełnej zdolności do czynności prawnych i jako właściciele mogą podejmować określone czynności. Z reguły wszystko co nie jest zakazane, jest dozwolone. Jednak są pewne ograniczenia. Takie przenoszenie składników nie może bowiem doprowadzić do podziału majątku wspólnego.

W orzecznictwie zwrócono uwagę właśnie na ten aspekt - że w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka. Tego rodzaju przesunięcia majątkowe muszą jednak być dokonywane z umiarem, tak aby nie przekroczyć pewnej granicy, która będzie oznaczała dokonanie faktycznego podziału majątku wspólnego. Im więc mniejsza kwota transferu (w stosunku do całej wartości majątku wspólnego), tym większa pewność, że transakcja nie będzie zakwestionowana.

Nie da się zatem jednoznacznie i w oderwaniu od innych okoliczności stwierdzić czy określona transakcja będzie zgodna z prawem, czy też nie. Należy ją bowiem odnieść do całego majątku wspólnego małżonków, posiadanych aktywów i zobowiązań ciążących na majątku. Jeśli przykładowo małżonkowie posiadają majątek wspólny o wartości 100 tys. zł i chcą "przesunąć" z tego majątku do majątku osobistego jednego z nich np. nieruchomość o wartości 50 tys. zł, to taka transakcja nie będzie dopuszczalna.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.