Wyszukaj

Jak szukać?»

20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Ile lat alimentów dla byłego małżonka?
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ile lat alimentów dla byłego małżonka?

Gazeta Podatkowa nr 104 (1145) z dnia 29.12.2014
Dawid Szwarc

Kilka miesięcy temu rozwiodłam się. Moja sytuacja majątkowa bardzo mocno się pogorszyła. W wyniku choroby musiałam zrezygnować z pracy. Dowiedziałam się, że można dochodzić alimentów od byłego małżonka. Kiedy może zostać udzielona tego rodzaju pomoc?

To prawda - można domagać się od byłego współmałżonka alimentów, o ile są spełnione określone warunki. Decyduje o tym z jednej strony treść wyroku rozwodowego, z drugiej normalne przesłanki dotyczące usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i finansowych zobowiązanego.

W sytuacji gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. Co ważne, nie musi tu wystąpić stan niedostatku. Stanowi o tym art. 60 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W tym przypadku nie przewiduje się maksymalnego terminu trwania tego obowiązku.

Z kolei w przypadku, gdy małżonek rozwiedziony nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a który znalazł się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Gdy zobowiązanym do płacenia alimentów jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.


Małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa nigdy nie może dochodzić alimentów od swojego współmałżonka.


Podkreślenia wymaga, że w każdym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa w razie zawarcia przez byłego małżonka pobierającego alimenty nowego małżeństwa. Do obowiązku dostarczania środków utrzymania przez jednego z rozwiedzionych małżonków drugiemu stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi.

Wysokość alimentów zależy od możliwości majątkowych i zarobkowych dłużnika oraz usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Jeśli zatem Czytelniczka wykaże, że spełnia wymagane warunki (oraz nie była wyłącznie winna rozwodu), będzie możliwe obciążenie jej byłego męża obowiązkiem płacenia alimentów.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60