Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Kiedy ojczym (macocha) musi płacić alimenty?
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy ojczym (macocha) musi płacić alimenty?

Gazeta Podatkowa nr 80 (1121) z dnia 6.10.2014
Dawid Szwarc

Mąż mojej mamy jest majętną osobą. Nigdy nie zwracałem się do niego o pomoc, jednak z uwagi na rozpoczęcie studiów moje potrzeby finansowe zwiększyły się. Mama pracuje, jednak nie jest w stanie ponieść wszystkich wydatków. Z moim ojcem nie mam kontaktów od lat. Czy z punktu widzenia prawa mogę dochodzić alimentów od ojczyma?

Wątpliwości Czytelnika są uzasadnione. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej (np. dzieci, rodziców, dziadków) oraz rodzeństwo. Ojczym (macocha), czyli współmałżonek rodzica dziecka, nie należy do żadnej z tych grup. Niemniej jednak w wyjątkowej sytuacji dziecko może żądać świadczeń (pomocy alimentacyjnej) od współmałżonka swojego rodzica, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Stanowi o tym art. 144 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Żądanie alimentów musi zatem mieć uzasadnienie z punktu widzenia zasad słuszności, norm moralnych. Nigdy więc tylko same możliwości majątkowe i zarobkowe ojczyma i usprawiedliwione potrzeby uczącego się dziecka jego współmałżonka nie będą wystarczające do obciążenia ojczyma obowiązkiem wspomagania dzieci, których nie jest ani prawnym, ani biologicznym ojcem.


Ojczym (macocha) może zostać wyjątkowo zobowiązany do alimentowania, a w przyszłości sam może dochodzić alimentów od pasierba.


Do obowiązku tego rodzaju świadczeń alimentacyjnych stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi. Poza względami słuszności (zasad współżycia społecznego), jak w każdym przypadku trzeba będzie wykazać wysokość zarobków, stanu majątkowego ojczyma oraz usprawiedliwionych potrzeb Czytelnika. W orzecznictwie podkreśla się, że obowiązek alimentacyjny ojczyma (macochy), podobnie jak rodzica biologicznego, nie ogranicza się jedynie do świadczeń materialnych (np. pieniężnych), ale również obejmuje szeroko rozumianą pomoc w wychowaniu i opiece nad dzieckiem (pasierbem). Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 listopada 1968 r., sygn. akt I CR 434/68. Standard życia dziecka małżonka powinien więc być zbliżony do standardu życia ojczyma (macochy).

Dzieci, które otrzymują świadczenia alimentacyjne od ojczyma (macochy), muszą jednak pamiętać o tym, że w przyszłości mogą zostać zobowiązane - o ile zajdzie taka potrzeba - do alimentowania swojego ojczyma (macochy), jeśli wcześniej przyczynił(a) się do wychowania i utrzymania dziecka, oraz gdy takie żądanie zostanie uznane za zgodne z zasadami współżycia społecznego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.