Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dziadkowie powołani do spadku
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dziadkowie powołani do spadku

Gazeta Podatkowa nr 79 (1641) z dnia 3.10.2019
Dawid Szwarc

Kilka miesięcy temu zmarła moja wnuczka. Opiekowałam się nią po śmierci jej rodziców (mojej córki i jej męża). Muszę załatwić teraz sprawy spadkowe. Dowiedziałam się, że być może i ja będę powołana do spadku po wnuczce, pomimo tego, że wnuczka nie pozostawiła testamentu. Czy to prawda?

Nie sposób przesądzić czy w tej konkretnej sytuacji Czytelniczka jest spadkobiercą, jednak rzeczywiście w pewnych przypadkach również dziadkowie dziedziczą z mocy ustawy po wnukach. Jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu, dziedziczenie następuje wedle reguły (kolejności) wskazanej w przepisach. Określona osoba dziedziczy z mocy Kodeksu cywilnego, jeśli nie ma bliższych krewnych zmarłego powołanych do spadku w pierwszej kolejności. W odniesieniu do dziadków przepis przewiduje, że w przypadku braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Dziadkowie dziedziczą w częściach równych. Tak wynika z art. 934 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).

Gdy jeden z dziadków spadkodawcy nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, trafia jego zstępnym (nie przechodzi zatem automatycznie na pozostałych dziadków). Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy. Dopiero w razie braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przysługiwał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

Z opisu sprawy wynika, że zmarły nie pozostawił rodziców, małżonka, zstępnych, nie ma również informacji, aby miał rodzeństwo. Oznacza to, że spadek przypadnie dziadkom, ewentualnie dziadkom i zstępnym dziadków, którzy nie dożyli śmierci wnuka. W opisanej sytuacji, gdy przy życiu pozostali wszyscy dziadkowie zmarłego, każde z nich otrzyma spadek w wysokości 1/4. Natomiast gdyby przy życiu pozostało tylko troje dziadków, a zmarły dziadek nie pozostawił zstępnych, wówczas jego udział (1/4) zostanie podzielony między pozostałych przy życiu dziadków. Tym samym troje z dziadków otrzyma każde po 4/12 spadku (1/4 powiększona o 1/12). Jednak gdy wspomniany zmarły dziadek pozostawił zstępnych, np. trójkę dzieci, wówczas udział, który by mu przypadał (1/4 spadku), przechodzi właśnie na jego dzieci, a nie na pozostałych dziadków. Oznacza to, że w tym ostatnim przypadku spadek z mocy ustawy odziedziczyliby dziadkowie (po 1/4 udziału dla każdego) oraz dzieci zmarłego dziadka (każde po 1/12 udziału spadkowego).

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.