Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Renta dla ofiary wypadku drogowego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Renta dla ofiary wypadku drogowego

Gazeta Podatkowa nr 81 (1643) z dnia 10.10.2019
Dawid Szwarc

Zostałem potrącony przez kierowcę podczas jazdy rowerem. Wina kierowcy została stwierdzona przed sądem karnym. Dowiedziałem się, że mogę otrzymać od sprawcy rentę. W wyniku wypadku doznałem poważnego złamania trzonu kości udowej, miednicy. Jestem dekarzem. Na chwilę obecną w zasadzie nie jestem w stanie w pełni wykonywać swojego zawodu, mogę jedynie być pomocą majstra. Moje wynagrodzenie zmniejszyło się o blisko 40%. Czy w tej sytuacji mam prawo dochodzić renty?

TAK. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia poszkodowanemu przysługuje szereg roszczeń, które może kierować do osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. Przepis wprost wskazuje, że naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z powyższego zdarzenia koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.


Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.


Natomiast gdyby w wyniku powyższego zdarzenia poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Tak przewiduje art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego. Jest to tzw. renta cywilna.

Przyznanie wspomnianej renty wymaga zatem porównania stanu sprzed zdarzenia (tu: wypadku) z możliwościami poszkodowanego po tym zdarzeniu. W praktyce podkreśla się, że dokonując takiego porównania nie należy się ograniczać do zarobków istniejących w chwili zdarzenia powodującego szkodę. Renta może być wyższa, jeśli jest prawdopodobne (i co zostanie przed sądem udowodnione), że gdyby poszkodowany był zdrowy, uzyskałby awans, podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, a takie właśnie czynniki mają z reguły duży wpływ na wysokość wynagrodzenia. Powinno się uwzględniać normalny rozwój kariery poszkodowanego, która została drastycznie zatrzymana w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem.

Renta cywilna przyznawana jest najczęściej w formie comiesięcznego świadczenia. Niemniej nie można wykluczyć sytuacji, gdy na wniosek poszkodowanego, z uzasadnionych przyczyn, renta zostanie wypłacona w większej kwocie. Warto pamiętać także o tym, że wysokość renty może być dostosowywana do zmieniających się okoliczności. W przyszłości możliwe zatem będzie domaganie się zmiany wysokości przyznanej rekompensaty, np. jej podwyższenia z uwagi na jeszcze większe pogorszenie stanu zdrowia i kolejne ograniczenie dotyczące możliwości wykonywania zawodu.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.