Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Podpisywać można się wyłącznie własnym nazwiskiem
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podpisywać można się wyłącznie własnym nazwiskiem

Gazeta Podatkowa nr 90 (1547) z dnia 8.11.2018
Dawid Szwarc

Odbierałam przesyłkę w imieniu męża. Musiałam złożyć podpis na dokumencie potwierdzającym odbiór. Z uwagi na to, że przesyłka była na męża i działałam za jego zgodą, podpisałam się jego imieniem i nazwiskiem. Sprawa wyszła na jaw i podobno może zostać teraz wszczęte wobec mnie postępowanie karne z uwagi na sfałszowanie dokumentu. Czy rzeczywiście może do tego dojść, jeżeli działałam za zgodą męża, a nikt nie poniósł żadnej szkody?

Postępowanie Czytelniczki nie było właściwe. Bez znaczenia będzie w tej sprawie fakt, że podpis został złożony za wiedzą, a nawet zgodą jej męża. Popełniony czyn odnosi się do dokumentu, którego wiarygodność podlega prawnej ochronie. W sytuacji gdy ktoś podpisuje się za kogoś (jego danymi), stwarza pozory, że dokument pochodzi od tej osoby - co nie jest przecież prawdą. Taki czyn stanowi fałszerstwo dokumentu.

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Wskazuje tak art. 270 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600).

Dla istnienia tego przestępstwa bez znaczenia jest, że nie doszło do powstania jakiejś szkody, czy że osoba podpisująca się zrobiła to nawet na prośbę osoby, za którą się podpisała. Prawnie nie rozróżnia się dokumentów mniej lub bardziej ważnych. Ta wiarygodność zostaje naruszona nie tylko wtedy, gdy ktoś działa z premedytacją, ale również, gdy składa taki podpis bez złego zamiaru. Najistotniejszym elementem każdego dokumentu jest autentyczne jego podpisanie, co wskazuje, że określone oświadczenie, stanowisko, zobowiązanie itp. pochodzi od osoby podpisanej pod nim.


Za sfałszowanie dokumentu odpowiada także ten, kto podpisał się za kogoś nawet za jego wiedzą.


Okoliczności, w których doszło do sfałszowania podpisu, mogą mieć znaczenie dla wymiaru kary. W tym zatem sensie nie jest bez znaczenia to, że nie wyrządzono żadnej szkody i że działano niejako w dobrej wierze, na prośbę osoby, której imieniem i nazwiskiem się podpisano. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega karze łagodniejszej, tj. grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu, a także motywację i sposób zachowania się sprawcy.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.