Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Odpowiedzialność za zalanie sąsiedniego mieszkania
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odpowiedzialność za zalanie sąsiedniego mieszkania

Gazeta Podatkowa nr 52 (1614) z dnia 1.07.2019
Dawid Szwarc

Mój sąsiad poinformował mnie, że będzie dochodzić ode mnie odszkodowania w związku z zalaniem jego mieszkania. Jego lokal znajduje się piętro niżej i faktycznie w salonie wyszedł u niego zaciek na suficie. Okazało się, że wężyk, którym mam podłączoną umywalkę w łazience, rozszczelnił się. Byłem w tym czasie na tygodniowym wyjeździe, więc nie mogłem zapobiec zdarzeniu. Łazienka była remontowana przez fachowca niecały rok temu. Czy faktycznie ponoszę odpowiedzialność za to zdarzenie? Nadmieniam, że ani ja, ani sąsiad nie mamy żadnego ubezpieczenia obejmującego wspomniane ryzyko.

Sprawa nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od okoliczności towarzyszących powstaniu szkody. Podstawowa reguła dotycząca odpowiedzialności za powstanie szkody polega na tym, że jej sprawca odpowiada, jeśli ponosi winę za zdarzenie. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Tak przewiduje art. 415 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145). Od tej zasady obowiązują wyjątki. Jeden z nich polega na tym, że za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.

Zdarza się, że osoby poszkodowane zdarzeniem opisanym w pytaniu powołują się na ten przepis, przewidujący odpowiedzialność za szkodę nie na zasadzie winy, ale na zasadzie tzw. ryzyka. Generalnie w takim przypadku odpowiedzialność ma bardzo szeroki zakres i zasadniczo nie rozpatruje się kwestii winy osoby zajmującej lokal. Niemniej jednak w doktrynie i orzecznictwie jednoznacznie przyjęto, że wspomniane "zalanie" mieszkania to pojęcie odmienne od "wylania" czegoś z lokalu. Wyjątków interpretować nie można w sposób rozszerzający, a takim wyjątkiem jest odstępstwo od odpowiedzialności na zasadzie winy na rzecz zasady ryzyka.

Zatem Czytelnik może ponieść odpowiedzialność tylko wtedy, gdy wykaże się, że ponosi winę za zdarzenie. Najczęściej w takich przypadkach wina przybiera formę lekkomyślności bądź niedbalstwa. Zdarza się, że osoba zajmująca lokal nie interesowała się sprawami technicznymi lokalu (niedbalstwo) bądź wręcz nie podejmowała żadnych działań, mimo wiedzy, że są jakieś awarie (lekkomyślność). Wydaje się, że Czytelnik dochował staranności, wykonał niedawno stosowne naprawy - ten fakt niewątpliwie świadczy o tym, iż interesował się stanem swojej instalacji. Samo pęknięcie np. przewodu zasilającego (np. z uwagi na wadę produktu) nie stanowi podstawy do uznania, że jest to okoliczność zawiniona przez osobę zajmującą lokal.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.