Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Korzystanie i utrzymanie pojazdu jednego z małżonków
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Korzystanie i utrzymanie pojazdu jednego z małżonków

Gazeta Podatkowa nr 71 (1528) z dnia 3.09.2018
Dawid Szwarc

Moja żona jeszcze przed ślubem kupiła sobie samochód. W naszym związku obowiązuje wspólność majątkowa. Koszty utrzymania pojazdu (benzyna, naprawy, przeglądy) w okresie małżeństwa ponoszone były z naszego wspólnego majątku. Od pewnego czasu, odkąd moje relacje z żoną pogorszyły się, auto jest użytkowane tylko przez nią (nie mogę już z niego korzystać). Czy jest to zgodne z prawem?

W pytaniu istotne są dwa zagadnienia - kwestie właścicielskie i prawa do korzystania z pojazdu oraz sprawa kosztów, które poniesiono na utrzymanie tego składnika majątku.

Odnośnie pierwszego zagadnienia należy wyjaśnić, że nawet w ustroju wspólności ustawowej pewne rzeczy i prawa mogą należeć wyłącznie do majątku (osobistego) tylko jednego małżonka. Dotyczy to m.in. przedmiotów majątkowych nabytych przed powstaniem wspólności ustawowej (czyli w szczególności przed zawarciem małżeństwa).

Z powyższego jednoznacznie wynika, że o ile na Czytelnika nie zostało przeniesione prawo własności pojazdu (albo udział w tym prawie), to jego żona jest wyłącznym właścicielem tego składnika majątku. Tym samym to ona ma prawo do rozporządzania nim (np. sprzedaży, darowizny, obciążenia) i nie musi w tym zakresie uzyskiwać zgody współmałżonka. Sprawa korzystania z takiego przedmiotu należącego do majątku osobistego jednego z małżonków nie jest jednak tak oczywista jak wydaje się zakładać Czytelnik. W ograniczonym zakresie zagadnienie to jest uregulowane w art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.). Przepis ten przewiduje, że jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Regulację tę stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. Nie obejmuje ona jednak innych przedmiotów należących do majątku osobistego małżonka, takich jak np. samochód.

Drugie zagadnienie, tj. ewentualne rozliczenie małżonków z tego tytułu, że na utrzymanie pojazdu są ponoszone środki wspólne, jest sprawą bardziej oczywistą. Takie transfery pieniężne stanowią wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Nie można jednak żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Jeśli zatem samochód wcześniej służył rodzinie, zasadniczo wspomniane wydatki (za ten okres) nie będą podlegały zwrotowi, jako że zostały wykorzystane i zużyte dla wspólnych rodzinnych celów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.