Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Wyrażenie zgody na rozwód bez orzekania o winie
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wyrażenie zgody na rozwód bez orzekania o winie

Gazeta Podatkowa nr 26 (1483) z dnia 29.03.2018
Dawid Szwarc

Zamierzam wnieść sprawę o rozwód. Rozmawiałem na ten temat z żoną i wstępnie wyraziła ona zgodę na rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. Uzyskałem od niej stosowne zapewnienie na piśmie. Czy możliwe jest, że w czasie sprawy żona zmieni zdanie i swoją zgodę wycofa? Czy nie ma znaczenia, że złożyła oświadczenie na piśmie?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że prawo przewiduje regułę, w myśl której orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Niemniej jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Stanowi o tym art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. xxZaniechanie rozstrzygania winy w postępowaniu rozwodowym ma niewątpliwie pewne zalety - rozpatrywanie sprawy jest znacznie krótsze niż wtedy, gdy strony obwiniają się nawzajem za to, co stało się w ich związku. Niemniej może być ono niekorzystne dla małżonka, który miał argumenty za tym, by obciążyć np. wyłączną winą drugiego małżonka (np. z punktu widzenia kosztów procesu czy łatwiejszego dochodzenia alimentów na siebie).

Z powołanego przepisu jasno wynika, że odstępstwo od reguły wymaga zgody obojga małżonków. Zgoda nie musi być wyrażona jednocześnie. Najczęściej na rozprawie drugi małżonek składa w tym zakresie stosowne oświadczenie. Bywa również, że jeden z małżonków (powód) wyraża zgodę w pozwie, drugi (pozwany) w odpowiedzi na pozew. Można spotkać się i z takim nieformalnym zabiegiem, gdy pozywany małżonek podpisuje się na pozwie zawierającym wniosek o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie niejako dając sądowi już na tym etapie sygnał o chęci takiego właśnie rozstrzygnięcia sprawy. Niezależnie od tego, na jakim etapie oświadczenie małżonka zostanie złożone, nie jest ono dla niego wiążące tak długo, jak długo trwa postępowanie rozwodowe.

Zgoda na rozwód bez orzekania o winie nie sprowadza się jedynie bowiem do jednokrotnego oświadczenia małżonka. Należy rozumieć ją jako pewien stan woli, który może zostać zmieniony w określonym czasie. Tym samym cofnięcie przedmiotowego oświadczenia jest możliwe także po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, tak długo, jak orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne. Odwołanie (apelację) wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie 2 tygodni od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Z kolei uzasadnienie wyroku sporządza się zasadniczo na wniosek (żądanie) strony, zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. W praktyce przyjmuje się, że w sprawie o rozwód strona może odwołać w apelacji zgodę na zaniechanie orzekania o winie rozkładu pożycia, wyrażoną przed sądem pierwszej instancji.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.