Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Zeznania eksżony w sprawie podatkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zeznania eksżony w sprawie podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 61 (1415) z dnia 31.07.2017
Małgorzata Żujewska

Moja była żona została wezwana przez urząd skarbowy do złożenia zeznań w charakterze świadka w prowadzonym wobec mnie postępowaniu podatkowym w sprawie określenia wysokości podatku dochodowego za 2013 r. Mam obawy co do bezstronności byłej żony. Czy mogę sprzeciwić się wezwaniu jej jako świadka?

NIE. Dowodem w sprawie podatkowej mogą być zeznania świadków.

Nikt nie ma prawa odmówić złożenia zeznań, z wyjątkiem najbliższych strony postępowania podatkowego, tj. jej małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwa, powinowatych pierwszego stopnia oraz osób pozostających ze stroną w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Prawo odmowy zeznań trwa także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli. Stanowi tak art. 196 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).

Urząd skarbowy mógł więc w omawianym przypadku wezwać byłą żonę podatnika w charakterze świadka, ale ona ma prawo odmówić złożenia zeznań. Jeżeli zdecyduje się zeznawać, może odmówić udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdy odpowiedź mogłaby narazić ją lub jej bliskich (z kręgu wymienionych wcześniej osób posiadających prawo odmowy złożenia zeznań) na odpowiedzialność karną lub karną skarbową. Nie musi ponadto odpowiadać na pytanie, gdy odpowiedź mogłaby spowodować naruszenie obowiązku zachowania ustawowo chronionej tajemnicy zawodowej. Za złożenie fałszywych zeznań grozi natomiast odpowiedzialność karna. Organ podatkowy ma obowiązek o tym wszystkim uprzedzić świadka przed odebraniem zeznania.

Podatnik nie może w żaden sposób sprzeciwić się wezwaniu byłej żony do złożenia zeznań w charakterze świadka. Jeżeli jednak była żona będzie zeznawała - nie skorzysta z prawa odmowy - podatnik może być obecny przy przesłuchaniu i zadawać jej pytania. Wolno mu również składać wyjaśnienia. Urząd skarbowy musi zawiadomić podatnika o miejscu i dacie przesłuchania przynajmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem. Należy pamiętać, że zeznania świadka - jak każdy inny dowód - podlegają swobodnej ocenie. Urzędnicy powinni skonfrontować je z pozostałymi materiałami zebranymi w sprawie, a całość ocenić zgodnie z zasadami wiedzy, logiki i doświadczenia życiowego. Zastrzeżenia co do sposobu ustalania stanu faktycznego i oceny materiału dowodowego można podnieść jako zarzuty w odwołaniu od decyzji kończącej postępowanie przed urzędem skarbowym.

Świadkiem w postępowaniu podatkowym nie może być:

» osoba niezdolna do postrzegania lub komunikowania swoich spostrzeżeń,
» osoba zobowiązana do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych na okoliczności objęte tajemnicą, jeżeli nie została, w trybie określonym obowiązującymi przepisami, zwolniona z obowiązku zachowania tej tajemnicy,
» duchowny prawnie uznanego wyznania - co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.