Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Ratę opłaty za zezwolenie na alkohol należy uregulować ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ratę opłaty za zezwolenie na alkohol należy uregulować także w trakcie zawieszenia firmy

Gazeta Podatkowa nr 76 (1638) z dnia 23.09.2019
Kinga Romas

Pod koniec wakacji dokonałam zgłoszenia w CEIDG zawieszenia działalności prowadzonej przeze mnie restauracji. Zamierzam wznowić działalność na początku 2020 r. Posiadam zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Czy wobec faktu, że działalność jest zawieszona i obecnie nie sprzedaję alkoholu, powinnam wnieść ratę opłaty za korzystanie z zezwolenia?

TAK. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak stanowi art. 25 ust. 1 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292).

Ustawa przewiduje jednak pewien zakres praw i obowiązków dla przedsiębiorcy w okresie zawieszenia, który wyszczególniony został w art. 25 ust. 2 Prawa przedsiębiorców. W tym czasie przedsiębiorca m.in.:

  • może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów,
     
  • może przyjmować należności i jest zobowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
     
  • może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
     
  • ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
     
  • wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
     
  • może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem fakt zgłoszenia przez Czytelniczkę w CEIDG zawieszenia prowadzonej działalności nie spowodował wygaśnięcia obowiązku w zakresie regulowania rat za korzystanie z zezwolenia, o którym mowa w pytaniu. W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej zezwolenie na sprzedaż alkoholu zachowuje swoją ważność, pod warunkiem terminowego uiszczania opłat. Stanowisko takie potwierdził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 10 października 2013 r., sygn. III SA/Gd 538/13. WSA stwierdził bowiem, że: "(...) nie można wyprowadzać wniosku o niezaistnieniu likwidacji punktu sprzedaży alkoholu z faktu jedynie zawieszenia, a nie zakończenia działalności gospodarczej".

Termin na uregulowanie III raty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych upłynie 30 września 2019 r. Poza tym ratę można uregulować w ciągu 30 dni od upływu terminu jej płatności. Wówczas ratę opłacić należy wraz z dodatkową opłatą, która wynosi 30% opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Zatem wówczas do kwoty III raty trzeba dopłacić dodatkową opłatę w wysokości 30% opłaty rocznej za 2019 r. (przykład). Jeżeli Czytelniczka nie uczyni tego w tym terminie i w tej wysokości, posiadane przez nią zezwolenie wygaśnie. O kolejne będzie mogła wystąpić dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.

Przykład

Pani Klara prowadzi bar, w którym na podstawie posiadanego zezwolenia sprzedaje piwo. Nie uregulowała ona w terminie III raty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wynoszącej 2.000 zł (opłata roczna wynosi 6.000 zł).

Pani Klara nie straci dotychczas posiadane zezwolenie, o ile wniesie opłatę w wysokości 3.800 zł, tj. [2.000 zł + (6.000 zł × 30%)], w ciągu 30 dni od upływu terminu na dokonanie opłaty III raty.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.