Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Rodzaj umowy o przeniesienie udziału w spółce a PCC
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rodzaj umowy o przeniesienie udziału w spółce a PCC

Gazeta Podatkowa nr 52 (1614) z dnia 1.07.2019
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Nabyłem udział w spółce jawnej. Umowa jest zatytułowana jako umowa sprzedaży. Podpisy pod umową poświadczył notariusz. Czy muszę zapłacić PCC od takiej umowy? Czy mogę uniknąć PCC, powołując się na fakt, że umowa zbycia ogółu praw i obowiązków wspólników to umowa nienazwana i jako taka nie podlega PCC?

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko czynności wymienione w art. 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.), w tym w szczególności umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Przy tym o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu PCC, decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Istotne są rzeczywiste prawa i obowiązki stron danej umowy pozwalające na ich ocenę pod względem prawnym.

Warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika handlowej spółki osobowej, w tym m.in. jawnej, reguluje art. 10 K.s.h. (Dz. U. z 2019 r. poz. 505). Przepisy K.s.h. nie określają rodzaju umowy, w oparciu o którą powinno dojść do przeniesienia członkostwa w spółce jawnej. W związku z tym w komentarzach do K.s.h. prezentowany jest m.in. pogląd, że to strony decydują o wyborze czynności prawnej, na mocy której następuje zbycie tego ogółu. Może być to umowa uregulowana przepisami K.c. np. umowa sprzedaży, zamiany czy darowizny albo inna umowa nienazwana. Według innego stanowiska to nie strony decydują o tym, jaką umowę zawrą, lecz jest to odrębna umowa uregulowana w art. 10 K.s.h., która nie jest umową sprzedaży czy darowizny.

Organy podatkowe w ostatnim czasie podzielają pogląd, że gdy do zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej dochodzi na podstawie umowy odnoszącej się tylko do regulacji art. 10 K.s.h., wówczas nie trzeba płacić PCC (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 7 maja 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.67.2019.1.BB).

Jeżeli jednak strony zawarły umowę sprzedaży i określiły obowiązki stron jako sprzedawcy i kupującego, to próba odwoływania się do drugiego z przytoczonych wcześniej poglądów, tj. kwalifikowanie umowy jako zawartej zgodnie z art. 10 K.s.h., nie odniesie skutku przed organami podatkowymi. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.64.2019.1.SK, uznał, że gdy do nabycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej doszło na podstawie umowy sprzedaży, to umowa ta jako mieszcząca się w zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Umowa sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika podlega PCC według stawki 1% wartości rynkowej nabytego udziału spółkowego (zob. art. 6 ust. 2-4 ustawy o PCC).

W sytuacji gdy umowa sprzedaży została zawarta z zachowaniem formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, to kupujący musi sam złożyć deklarację PCC-3, obliczyć i wpłacić należy podatek. Jest na to 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnej.


Druk deklaracji PPC-3 dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.