Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zakup towaru wraz z montażem od kontrahenta z UE a VAT
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakup towaru wraz z montażem od kontrahenta z UE a VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1001) z dnia 20.10.2018

Czynny podatnik VAT zakupił maszynę od kontrahenta z UE (producenta). Montażu i próbnego uruchomienia maszyny dokonał producent. W jaki sposób należy rozliczyć tę transakcję dla celów VAT i jak wykazać ją w deklaracji VAT?

Kiedy transakcja stanowi WNT?

Generalnie zakup towarów od kontrahentów (podatników) z UE stanowi dla polskich podatników VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Od tej zasady są jednak wyjątki. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, WNT nie występuje m.in. wtedy, gdy przedmiotem dostawy są towary instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz. Przy czym za instalację lub montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zakładamy, że w sytuacji wskazanej pytaniu montaż i próbne uruchomienie maszyny przez kontrahenta z UE nie stanowi prostych czynności umożliwiających jej funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, lecz wymaga specjalistycznej, fachowej wiedzy i umiejętności. Zakup tej maszyny nie stanowi więc WNT.

Miejsce opodatkowania

Miejscem opodatkowania dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane (patrz: art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że sprzedaż maszyny wraz z montażem i próbnym uruchomieniem w Polsce, będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Aby ustalić podmiot, który będzie zobowiązany do rozliczenia VAT od tej sprzedaży, należy odwołać się do art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Na mocy tego przepisu, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

2) nabywcą jest podatnik VAT, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana jako podatnik VAT UE,

3) dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Zakładając, że ww. warunki są spełnione, Czytelnik (nabywca) będzie zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu transakcji opisanej w pytaniu i wykazania jej w poz. 32 i 33 deklaracji VAT (stosując właściwą stawkę VAT dla danego towaru - maszyny). Transakcja będzie opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Obowiązek podatkowy

Ustawa o VAT nie zawiera szczególnych regulacji dla momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów z montażem. Obowiązek podatkowy powstanie zatem z chwilą dokonania dostawy, tj. przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (lub z chwilą zapłaty zaliczki przed dokonaniem dostawy).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 sierpnia 2017 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.247.2017.1.JO wyjaśnił, że realizacja kontraktu, który ma charakter dostawy towaru z montażem, różni się od klasycznego wydania towaru, gdyż wiąże się, obok fizycznego przekazania poszczególnych elementów urządzenia, z wykonaniem prac montażowych bądź budowlanych, polegających na dostosowaniu pomieszczeń lub budynków do wymagań technicznych instalacji. Forma, sposób i rodzaj dokumentu potwierdzającego wykonanie robót powinny być określone w umowie łączącej strony. W sytuacji, gdy przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel następowało z chwilą protokolarnego odbioru przedmiotu umowy, organ uznał, że również obowiązek podatkowy powstawał w tym momencie. Organ podatkowy zastrzegł jednak, że:

"(...) data podpisania protokołu końcowego nie powinna być, co do zasady, traktowana jako data wykonania dostawy. Protokół taki może potwierdzać fakt wykonania prac, ich zakres, zgodność zrealizowanych prac z umową czy akceptację wystawienia faktury, jednak nie przesądzać o przeniesieniu prawa do dysponowania towarem jak właściciel. (...)"

Aby właściwie określić moment powstania obowiązku podatkowego dla celów VAT, należy zatem ustalić, kiedy następuje przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel (warto więc, aby kwestia ta była uregulowana w umowie i poparta dowodami).

Odliczenie VAT

Kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikiem jest ich nabywca, stanowi kwotę podatku naliczonego.

Jeżeli zatem dokonany przez Czytelnika zakup maszyny wraz z usługą montażu i próbnego uruchomienia związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to Czytelnik ma prawo odliczyć z tego tytułu VAT (w ten sposób transakcja pozostanie dla polskiego podatnika neutralna - VAT należny i naliczony będą sobie równe). Zakładając, że dana maszyna stanowi dla Czytelnika środek trwały, jej zakup po stronie podatku naliczonego powinien zostać wykazany odpowiednio w poz. 43 i 44 deklaracji VAT.

Należy ponadto pamiętać, że w omawianej sytuacji prawo do odliczenia VAT powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem, że VAT należny zostanie wykazany w odpowiedniej deklaracji, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytej maszyny powstał obowiązek podatkowy (patrz: art. 86 ust. 10 i 10b pkt 3 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dotrzyma ww. terminu, wówczas VAT należny musi wykazać zgodnie z powstaniem obowiązku podatkowego, a VAT naliczony - na bieżąco.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.