Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Rozliczenie prowizji i opłat dotyczących kredytu inwestycyjnego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie prowizji i opłat dotyczących kredytu inwestycyjnego

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1040) z dnia 20.11.2019

Jednostka rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie hali produkcyjnej. W celu jej finansowania podpisała umowę kredytową. W związku z tym została zobowiązana m.in. do zapłaty prowizji od zaangażowania oraz opłaty przygotowawczej. Wymienione płatności będą dokonywane po uruchomieniu kredytu. Czy powinny one zwiększyć koszt wytworzenia budynku, czy mogą być odniesione w momencie poniesienia w koszty okresu?

Wymienione w pytaniu opłata przygotowawcza oraz prowizja od zaangażowania, o ile zostaną naliczone do dnia przyjęcia środka trwałego do używania, powinny zwiększyć koszt jego wytworzenia, czyli jego wartość początkową. W konsekwencji ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nastąpi za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku wytworzenia środka trwałego jego wartość początkową ustala się w oparciu o koszt jego wytworzenia.

Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PDOF), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o PDOP (oraz art. 22g ust. 4 ustawy o PDOF), za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. W przypadku osób fizycznych do kosztów wytworzenia nie zalicza się dodatkowo wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Ponadto koszt wytworzenia (podobnie jak cenę nabycia) koryguje się o ewentualne różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (por. art. 16g ust. 5 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22g ust. 5 ustawy o PDOF).

Z przywołanych regulacji jednoznacznie wynika, że prowizje naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powiększają - dla celów ustalenia wartości początkowej środka trwałego - koszt wytworzenia tego środka. Tak samo będzie z naliczaną opłatą przygotowawczą.

Zatem można stwierdzić, że wymieniona w pytaniu prowizja od zaangażowania oraz opłata przygotowawcza, o ile zostaną naliczone do dnia przyjęcia środka trwałego do używania, powinny zwiększyć koszt jego wytworzenia (wartość początkową). Tym samym zaliczenie takich opłat do kosztów uzyskania przychodów następować będzie dopiero za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych.

Dodajmy, iż analogiczne stanowisko w podobnej sprawie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (por. interpretację indywidualną z 11 października 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.329.2019.1.BG).

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.