Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zwrot kosztów pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwrot kosztów pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (477) z dnia 1.11.2018

Pracodawca z ważnych firmowych przyczyn odwołał pracownika z urlopu wypoczynkowego. Czy dokonany pracownikowi zwrot kosztów tego odwołania jest u niego przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Jeżeli pracownikowi odwołanemu z urlopu pracodawca zwraca wyłącznie koszty bezpośrednio związane z tym odwołaniem, to u pracownika taki zwrot nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu.

art. 167 Kodeksu pracy wynika, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Pracodawca wtedy jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Do wydatków faktycznie poniesionych mających bezpośredni związek z odwołaniem pracownika z urlopu można zaliczyć m.in. koszty:

  • wykupionego przez pracownika pobytu w hotelu (ośrodku wypoczynkowym, pensjonacie) oraz opłaconego z tego tytułu wyżywienia - w części, w jakiej pracownik nie skorzystał z tych świadczeń z powodu odwołania go z urlopu; zwrot takich wydatków możliwy jest, w sytuacji gdy organizator wypoczynku nie zwrócił ich pracownikowi,
     
  • wykupionych na czas urlopu wycieczek, imprez kulturalno-rozrywkowych, w których pracownik nie wziął udziału z uwagi na odwołanie go z urlopu (jeżeli organizator tych atrakcji nie zwrócił ich pracownikowi),
     
  • podróży powrotnej z miejscowości urlopowej, tj. koszty biletów lotniczych, przejazdu pociągiem, autobusem, samochodem,
     
  • biletów na planowany powrót z urlopu w pierwotnym terminie jego zakończenia (jeżeli nie zostały one zwrócone pracownikowi przez przewoźnika).

Dokumentami potwierdzającymi poniesienie przez pracownika wymienionych wydatków mogą być np. faktury, rachunki, bilety, dowody wpłat.

Zauważmy, że obowiązek zwrotu pracownikowi kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego wynika z przepisów prawa pracy. Zatem pracodawca wypłacając pracownikowi świadczenie z tego tytułu, dokonuje jedynie zwrotu wydatków poniesionych wcześniej przez pracownika. Tym samym u pracownika nie powstaje przychód ze stosunku pracy. Potwierdza to wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 28 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Go 56/10, w którym czytamy: "(...) w stanie faktycznym opisanym we wniosku mowa jest o sytuacji, w której pracodawca zwraca - pokrywa konkretne koszty, które pracownik już poniósł w związku z zaplanowanym urlopem, przy czym pokrywa je do wysokości faktycznie poniesionej, udokumentowanej przez pracownika.

Znamiennym (...) jest, że pracownik ponosi przedmiotowe wydatki ze środków wcześniej wypłaconych mu przez pracodawcę - tj. z opodatkowanego już wynagrodzenia. Wobec tego, przychylenie się do stanowiska organu, sprowadzałoby się do zaakceptowania podwójnego opodatkowania tych kwot - poprzez ponowne uznanie ich za przychód ze stosunku pracy wypłacony dopiero po potrąceniu podatku.

To z kolei oznaczałoby dla pracownika nieznajdującą umocowania w przepisach prawa stratę, przejawiającą się w wypłaceniu mu przez pracodawcę kwot w wysokości niższej niż w istocie wynosiła faktyczna wielkość poniesionych przez niego wydatków.

W ocenie Sądu jest to niedopuszczalne. Dlatego też, wypłata - pokrycie wydatków faktycznie poniesionych i dla celów dowodowych udokumentowanych, w opisanej przez Skarżącą sytuacji - ma charakter odszkodowawczy, a w konsekwencji wbrew twierdzeniu organu przedmiotowe środki nie mieszczą się w otwartym katalogu przychodów określonych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

W myśl art. 18 ust. 1art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) i art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.), u pracownika podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Skoro zwrot bezpośrednich kosztów poniesionych przez pracownika odwołanego z urlopu nie stanowi u niego przychodu ze stosunku pracy, to nie jest on także oskładkowany.

Dodajmy, że gdyby pracodawca wypłacił pracownikowi świadczenia pieniężne:

  • ponad kwotę rzeczywiście poniesionych przez pracownika wydatków mających bezpośredni związek z odwołaniem z urlopu lub
     
  • niepozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu (np. wydatki na zakup sprzętu turystycznego czy odzieży sportowej),

wówczas u pracownika kwoty te będą stanowiły przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Przykład

W związku z awarią maszyny produkcyjnej pracodawca odwołał z urlopu wypoczynkowego pracownika, do którego obowiązków należy serwisowanie tej maszyny. Pracownik po powrocie do zakładu pracy przedstawił pracodawcy fakturę za wczasy na kwotę 2.000 zł oraz bilet powrotny na samolot na kwotę 500 zł. Pracodawca chcąc zrekompensować pracownikowi odwołanie z urlopu, zwrócił mu kwotę 4.000 zł.

Kwota 2.500 zł nie stanowi u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Jest to bowiem zwrot kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem go z urlopu. Natomiast nadwyżka w wysokości 1.500 zł (4.000 zł - 2.500 zł), tj. kwota inna niż koszty bezpośrednio związane z odwołaniem, jest u pracownika przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.