Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zapłata przez dłużnika należności nieściągalnej a przychód podatkowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapłata przez dłużnika należności nieściągalnej a przychód podatkowy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (993) z dnia 1.08.2018

Posiadaliśmy niezapłaconą (nieprzedawnioną) drobną należności z tytułu sprzedaży towarów, której nie mogliśmy wyegzekwować od dłużnika. Na koniec poprzedniego roku odpisaliśmy tę należność jako nieściągalną i zaliczyliśmy ją do kosztów uzyskania przychodów (w kwocie netto). Nieściągalność tej należności udokumentowaliśmy sporządzonym protokołem. W czerwcu br. należność ta została jednak uregulowana. Czy jej wartość (w kwocie netto) powinniśmy zaliczyć do przychodów podatkowych w tym roku? Czy wartość tej należności może "pozostać" w kosztach podatkowych poprzedniego roku?

W przypadku, gdy dłużnik ureguluje należność, której wartość (w kwocie netto) została już przez wierzyciela zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (w związku ze spełnieniem warunków do uznania jej za nieściągalną), to po stronie wierzyciela powstanie z tego tytułu przychód podatkowy. Nie koryguje on natomiast kosztów uzyskania przychodów o wartość ujętej w tych kosztach należności.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) ustawy o PDOP - w stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r. - nie uważało się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została właściwie udokumentowana (od 1 stycznia 2018 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, w części, w jakiej uprzednio zostały zarachowane do przychodów należnych i których nieściągalność została właściwie udokumentowana).

Należy mieć przy tym na uwadze, że kosztem podatkowym nie mogą być wierzytelności odpisane jako przedawnione (art. 16 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy).

Sposoby udokumentowania nieściągalności wierzytelności określone zostały w art. 16 ust. 2 ustawy o PDOP (zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r., jak i obecnie). Z przepisu tego wynika, że nieściągalność wierzytelności może być udokumentowana (na potrzeby ujęcia w kosztach uzyskania przychodów) m.in. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Jeśli zatem zostały spełnione wszystkie warunki do uznania należności za nieściągalną, to podatnik miał prawo wierzytelność tę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (w kwocie zarachowanej uprzednio do przychodów należnych, tj. w kwocie netto wierzytelności).

Późniejsze uregulowanie ww. wierzytelności nie skutkuje koniecznością korygowania kosztów uzyskania przychodów. Skutki tej zapłaty wierzyciel uwzględnia natomiast w przychodach podatkowych.

paragraf Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, do przychodów zalicza się m.in. wartość zwróconych wierzytelności, które uprzednio (zgodnie z przepisami) zostały odpisane jako nieściągalne i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W razie zwrotu części wierzytelności, przychód ustala się proporcjonalnie do udziału zwróconej części wierzytelności w jej ogólnej kwocie (art. 12 ust. 1a ww. ustawy).

A zatem, gdy należność ujęta przez wierzyciela w kosztach uzyskania przychodów (w związku z uznaniem jej za nieściągalną) zostanie uregulowana, to po stronie wierzyciela powstanie z tego tytułu przychód podatkowy. Przychód ten wykazuje się w kwocie netto wierzytelności, gdyż ta właśnie kwota stanowiła koszt podatkowy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.