Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Premia roczna wypłacona pracownikom w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Premia roczna wypłacona pracownikom w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (991) z dnia 10.07.2018

Spółka z o.o. wypłaciła swoim pracownikom premię roczną, która została skalkulowana w oparciu o osiągnięty w poprzednim roku zysk netto, przy czym nie została ona wypłacona tytułem podziału zysku netto. Źródłem finansowania tej wypłaty były środki obrotowe spółki (pracodawcy). Czy w tej sytuacji premia ta może stanowić koszt podatkowy w spółce?

Skoro premie roczne dla pracowników nie zostały wypłacone z zysku netto (zysk ten jest jedynie wyznacznikiem do wypłaty premii), to zasadniczo nie ma przeszkód, aby wartość tych premii pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

paragraf Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o PDOP (obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).

Odnosząc się do treści tego przepisu, Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 30 maja 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.136.2018.2.JG, wyjaśnił:

"(...) Literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych zawartym w tym przepisie podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek. Słowo "wypłacanie" stanowi rzeczownikową formę czasownika "wypłacać", który zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN oznacza:

1) wydać komuś należne mu pieniądze,

2) odwzajemnić się komuś jakimś czynem.

W świetle powyższego, o "wypłacie" czegoś można mówić wówczas, gdy przedmiot wypłaty jest komuś należny, lub gdy wypłata jest czynnością odwzajemniającą. Opisane w stanie faktycznym wydatki nie spełniają takich przesłanek.

Posługując się w art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowaniem "kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto", Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego podziału, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia.

Powyższy przepis nie obejmuje sytuacji, w których jednorazowa premia jest jedynie oparta o wskaźnik zysku do określenia wysokości tego wynagrodzenia, a źródłem takiego przysporzenia dla pracownika lub zarządu są środki obrotowe Wnioskodawcy. (...)"

A zatem, skoro w sytuacji, o której mowa w pytaniu, wypłacone pracownikom premie nie zostały wypłacone tytułem podziału zysku netto, to nie ma przeszkód, aby premie te spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.

Dodajmy, że wartość wypłaconych pracownikom premii jest ujmowana w kosztach podatkowych na zasadach przewidzianych dla wynagrodzeń pracowniczych.

Premie te będą zatem stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, jeśli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, przedmiotowe premie stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty/postawienia do dyspozycji pracownika (zob. art. 15 ust. 4gart. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP).

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 marca 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.29.2018.3.JG, dotyczącej ujęcia w kosztach podatkowych m.in. wydatków związanych z wypłatą na rzecz pracowników jednorazowej premii dodatkowej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.