Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego w przychodach podatkowych
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego w przychodach podatkowych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (990) z dnia 1.07.2018

Spółka otrzymała w maju 2018 r. refundację kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia bezrobotnego. Zwrot dotyczy 2017 r. Czy w związku z otrzymaną refundacją trzeba korygować przychody wykazane w CIT-8 za 2017 r.?

Otrzymana refundacja stanowi przychód w momencie jej otrzymania. W związku z tym, w przedmiotowej sprawie nie wystąpi obowiązek korekty przychodów wykazanych w CIT-8 za 2017 r.

Możliwość otrzymania refundacji kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia bezrobotnego

Starosta z Funduszu Pracy może m.in. zrefundować podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia (zob. art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego jest finansowana ze środków Funduszu Pracy (art. 108 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy).

Szczegółowe warunki i tryb dokonywania ww. refundacji określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1380).

Otrzymana refundacja a przychód podatkowy

Zasadniczo otrzymane pieniądze, wartości pieniężne stanowią dla podatników CIT przychody podatkowe. W związku z tym, również otrzymanie refundacji wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy skierowanego bezrobotnego stanowi przychód podatkowy. Nie ma tu zastosowania wyłączenie z przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o PDOP (na podstawie tego przepisu, nie stanowi przychodu m.in. wartość nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych m.in. ze środków budżetu państwa). Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lipca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-403/16/MS.

Odnosząc się do momentu, w którym otrzymana refundacja stanowi przychód podatkowy, należy wskazać, że przychód ten powstaje w dacie faktycznego otrzymania środków pieniężnych (por. art. 12 ust. 3e ww. ustawy), tj. w dacie ich wpływu na rachunek bankowy podatnika.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka otrzymała refundację w maju 2018 r., co oznacza, że również w maju br. uzyskała ona przychód podatkowy. W związku z tym, przychód z tytułu otrzymanej refundacji powinna wykazać w zeznaniu podatkowym CIT-8 za 2018 r. (nie koryguje natomiast przychodów wykazanych w CIT-8 za poprzedni rok).

Wspomnijmy, że gdyby refundacja dotyczyła zakupu środków trwałych, to uzyskany z tego tytułu przychód mógłby korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o PDOP. W takim przypadku kwotę otrzymanej refundacji spółka wykazałaby dodatkowo w załączniku CIT-8/O.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.