Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Twój e-PIT bez automatycznej akceptacji PIT-28
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Twój e-PIT bez automatycznej akceptacji PIT-28

Gazeta Podatkowa nr 27 (1798) z dnia 6.04.2021
Małgorzata Żujewska

Przychody z tzw. najmu prywatnego uzyskane w 2020 r. powinienem rozliczyć w zeznaniu PIT-28. Nie złożyłem jednak samodzielnie zeznania podatkowego, ani nie zaakceptowałem rozliczenia udostępnionego w usłudze Twój e-PIT. Czy w takiej sytuacji PIT-28 za 2020 r. przygotowany w ramach usługi Twój e-PIT uznaje się za złożony 1 marca 2021 r.?

NIE. PIT-28 za 2020 r. udostępniony w ramach usługi Twój e-PIT nie podlegał automatycznej akceptacji.

Termin złożenia PIT-28 za 2020 r. upłynął 1 marca 2021 r. Osoby, które w tym zeznaniu podatkowym rozliczały przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, mogły skorzystać z usługi Twój e-PIT. Usługa ta polegała na przygotowaniu zeznania podatkowego przez administrację skarbową na podstawie posiadanych przez nią danych i udostępnieniu go podatnikowi on-line w serwisie e-Urząd Skarbowy. Takie zeznanie podatkowe można było zaakceptować bez zmian, zmodyfikować lub odrzucić i sporządzić rozliczenie we własnym zakresie (w formie papierowej lub elektronicznej). PIT-28 za 2020 r. udostępniony w ramach usługi Twój e-PIT nie podlegał automatycznej akceptacji. Takie rozwiązanie przewidziane jest w przypadku PIT-37 i PIT-38. Jeżeli do 30 kwietnia 2021 r. podatnik nie zaakceptuje lub nie odrzuci PIT-37 lub PIT-38 za 2020 r. przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, a jednocześnie nie złoży rozliczenia samodzielnie, udostępnione zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane. Będzie to równoznaczne z jego złożeniem w dniu 30 kwietnia 2021 r.

Podatnik powinien do 1 marca 2021 r. zaakceptować PIT-28 za 2020 r. przygotowany w ramach usługi Twój e-PIT albo złożyć zeznanie podatkowe we własnym zakresie. Brak reakcji nie jest równoznaczny z automatyczną akceptacją PIT-28 za 2020 r. przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT. Nie uznaje się go za złożony w dniu 1 marca 2021 r. Podatnik, który ani nie skorzystał ze wspomnianej usługi, ani nie rozliczył się samodzielnie, musi więc liczyć się z grzywną za niezłożenie zeznania podatkowego. Takie uchybienie jest wykroczeniem skarbowym. Przewiduje to art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Karą za wykroczenie skarbowe jest grzywna, która w postępowaniu mandatowym może być wymierzona w wysokości do 5.600 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu - do 56.000 zł.

Sposobem na uniknięcie sankcji jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego "czynnego żalu". To zawiadomienie o przyznaniu się do popełnienia wykroczenia skarbowego zawierające istotne okoliczności jego dokonania. "Czynny żal" jest jednak bezskuteczny, jeżeli zostanie dokonany w czasie, gdy organ miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu wykroczenia skarbowego. Tak samo zostanie potraktowane zawiadomienie dokonane po rozpoczęciu czynności służbowej, np. kontroli lub czynności sprawdzających, zmierzającej do ujawnienia czynu zabronionego - chyba że nie dostarczyła ona podstaw do wszczęcia w tej sprawie postępowania karnego skarbowego.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.