Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Termin zwrotu nadpłaty podatku PIT za 2020 r.
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Termin zwrotu nadpłaty podatku PIT za 2020 r.

Gazeta Podatkowa nr 25 (1796) z dnia 29.03.2021
Małgorzata Żujewska

PIT-37 za 2020 r. złożyłam przez internet na początku lutego 2021 r. W zeznaniu podatkowym wykazałam nadpłatę podatku dochodowego. Dotychczas jej nie otrzymałam, mimo że od złożenia rozliczenia upłynęło ponad 45 dni. Czy należą mi się odsetki za zwłokę?

Oprocentowanie przysługuje w przypadku nieotrzymania nadpłaty podatku w terminie.

Nadpłata podatku dochodowego wykazana w PIT-37 za 2020 r. przesłanym za pomocą środków komunikacji elektronicznej podlega zwrotowi w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego (art. 77 § 1 pkt 5a Ordynacji podatkowej). Należy jednak pamiętać, że zeznania podatkowe składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a rozliczenie przekazane przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego. PIT-37 za 2020 r. przesłany przez internet na początku lutego 2021 r. traktuje się więc jako złożony 15 lutego 2021 r. Dzień ten wyznacza też początek biegu terminu zwrotu nadpłaty wykazanej w tym zeznaniu podatkowym.

Dnia złożenia (dnia uznawanego za dzień złożenia) zeznania podatkowego nie uwzględnia się w obliczaniu terminu zwrotu nadpłaty podatku (liczy się go od dnia następnego). Termin upływa o północy ostatniego dnia z wyznaczonej liczby dni. Jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, przesuwa się on na następny dzień po dniu lub dniach wolnych.

Dnia zwrotu nadpłaty podatku nie należy utożsamiać z dniem faktycznego jej otrzymania. Dniem zwrotu nadpłaty przelewem jest dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego. W przypadku otrzymania nadpłaty przekazem pocztowym jest to dzień jego nadania, a w razie odebrania gotówki w kasie - dzień wypłacenia kwoty nadpłaty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie.

Podatnikowi, który nie otrzyma nadpłaty podatku w ustawowym terminie, przysługuje oprocentowanie. Jest ono naliczane w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym według stawki podstawowej od zaległości podatkowych. Stawka ta wynosi obecnie 8%. Oprocentowanie przysługuje od dnia złożenia (dnia uznawanego za dzień złożenia) zeznania podatkowego do dnia zwrotu nadpłaty podatku (ewentualnie do dnia zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych albo złożenia wniosku o zarachowanie na przyszłe podatki).


Oprocentowaniu nie podlega nadpłata podatku nieprzekraczająca 23,20 zł.

Przykład

Podatnik przesłał PIT-37 za 2021 r. przez internet 3 lutego 2021 r. Termin zwrotu nadpłaty podatku dochodowego wykazanej w tym zeznaniu podatkowym wynosi 45 dni od 15 lutego 2021 r. Upłynie on 1 kwietnia 2021 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.