Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   UPL-1 do złożenia zeznania małżonków
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

UPL-1 do złożenia zeznania małżonków

Gazeta Podatkowa nr 17 (1788) z dnia 1.03.2021
Małgorzata Żujewska

Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z klientów chce rozliczyć się wspólnie z żoną z tytułu podatku dochodowego za 2020 r. na formularzu PIT-36. Posiadam udzielone przez niego pełnomocnictwo UPL-1. Czy na jego podstawie mogę podpisać wspólne rozliczenie małżonków, czy muszę mieć pełnomocnictwo od obojga małżonków?

Oboje małżonkowie muszą złożyć pełnomocnictwo do podpisania ich wspólnego zeznania podatkowego przez pełnomocnika.


Darmowy program PIT Gofin 2020 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny jest w serwisie www.pit.gofin.pl.


Małżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania swoich dochodów w przypadku spełniania wymogów wskazanych w art. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Jednym z warunków skorzystania z tej preferencji jest zawarcie w zeznaniu podatkowym wniosku o wspólne rozliczenie (poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w PIT-36 lub PIT-37). Taki wniosek może być wyrażony przez małżonków wspólnie lub przez jednego z nich. Wyrażenie go przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do wnioskowania o łączne opodatkowanie dochodów.

Opisane rozwiązanie prawne stosuje się w sytuacji, gdy małżonkowie samodzielnie składają wspólne rozliczenie podatku dochodowego, bez udziału pełnomocnika. Jeżeli wspólne zeznanie podatkowe małżonków ma być podpisane przez pełnomocnika, każdy z nich musi udzielić mu odpowiedniego pełnomocnictwa. W przypadku rozliczenia przekazywanego przez internet jest to UPL-1. Właściciel biura rachunkowego, który dysponuje tylko pełnomocnictwem udzielonym przez klienta, nie może więc złożyć wspólnego zeznania podatkowego małżonków uwierzytelnionego swoim podpisem.

UPL-1 stanowi podstawę wprowadzenia danych pełnomocnika do systemu e-Deklaracje. Dzięki temu jest on automatycznie rozpoznawany jako upoważniony do podpisywania w imieniu mocodawcy rozliczeń przesyłanych przez internet. UPL-1 można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. Papierowy formularz składa się lub wysyła do urzędu skarbowego właściwego dla mocodawcy w sprawach ewidencji podatników i płatników. W przypadku osoby fizycznej właściwość tego urzędu skarbowego ustala się ze względu na jej miejsce zamieszkania. Pełnomocnictwo mające postać dokumentu elektronicznego należy przekazać Szefowi KAS przez platformę ePUAP. Złożenie UPL-1 - bez względu na jego formę - nie podlega opłacie skarbowej.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.