Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od podatku  »   Małżeńskie odliczenia od podatku
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Małżeńskie odliczenia od podatku

Gazeta Podatkowa nr 27 (1798) z dnia 6.04.2021
Agata Cieśla

Zamierzamy z żoną złożyć wspólny PIT-37 za 2020 r. Żona w tym okresie osiągnęła dochody z emerytury oraz umów zlecenia opodatkowanych zaliczkowo, a ja z emerytury oraz pracy na etacie. U żony będącej osobą niepełnosprawną, po dokonaniu odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej (zakup indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego i korzystanie z samochodu) dochód za 2020 r. wyniesie 6.900 zł, tym samym od jego kwoty nie wystąpi podatek. Czy składki zdrowotne pobrane od uzyskiwanych przez żonę dochodów podlegają w tej sytuacji odliczeniu w rocznym zeznaniu od naszego wspólnego podatku dochodowego?

Małżonkowie, składający w pdof wspólne zeznanie podatkowe, mają prawo do odliczenia w nim składek na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok podatkowy, pod warunkiem, że zostały one pobrane (opłacone) zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i dotyczą dochodów podlegających opodatkowaniu, a ich wysokość nie przekracza 7,75% podstawy ich wymiaru.

We wspólnym zeznaniu rocznym małżonkowie obliczają podatek w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów uzyskanych przez nich w danym roku. Obliczony podatek dochodowy jest następnie pomniejszany o kwotę wskazanych wyżej składek.

Przepisy ustawy o pdof nie przewidują szczególnego sposobu odliczania od podatku składek zdrowotnych przez małżonków dokonujących wspólnego rozliczenia. Powinni oni zatem zrobić to zgodnie z art. 6 ust. 2 oraz art. 27b ustawy o pdof. Z przywołanych uregulowań wynika, że przy wspólnym rozliczeniu tylko ulgi odliczane od dochodu małżonkowie uwzględniają w zeznaniu odrębnie. W konsekwencji należy przyjąć, że ulgi odliczane od podatku mogą być odliczane przez nich razem (łącznie). Skorzystanie z preferencji w postaci małżeńskiego rozliczenia w PIT skutkuje bowiem tym, że obliczony podatek nie jest już odrębnym podatkiem każdego z nich, tylko wspólnym podatkiem małżonków. Nie określa się zatem, jaka część podatku przypada na dochody żony, a jaka na dochody męża i nie ustala, od czyjego podatku dane odliczenie jest dokonywane. W konsekwencji odliczenia od podatku m.in. składek zdrowotnych powinno dokonywać się odejmując ich kwotę od obliczonego podatku, bez konieczności dochodzenia, któremu z małżonków ono przysługuje.


Darmowy program PIT Gofin 2020 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny jest w serwisie www.pit.gofin.pl.


Tak więc w analizowanej sytuacji nie ma przeszkód, aby składki na ubezpieczenie zdrowotne od dochodów żony zostały odliczone od wspólnego podatku małżonków.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.