Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga na dziecko u rodziców będących małżonkami przez część ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ulga na dziecko u rodziców będących małżonkami przez część roku

Gazeta Podatkowa nr 25 (1796) z dnia 29.03.2021
Agata Cieśla

Małżonkowie prowadzą własne odrębne firmy, korzystając z opodatkowania według skali podatkowej. Związek małżeński zawarty został przez nich w marcu 2020 r., a w październiku 2020 r. urodziła się im córka. Dochody męża za ten rok uwzględniane w uldze na dzieci wyniosły 72.451 zł, natomiast żony 38.900 zł. Czy z uwagi na to, że łączne dochody małżonków nie przekroczyły 112.000 zł, mogą oni w swoich zeznaniach dowolnie odliczyć przysługującą tzw. ulgę z tytułu wychowywania dziecka?

NIE. Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w przypadku rodziców jednego małoletniego dziecka jest uzależnione od wysokości osiąganych przez nich dochodów. Limit dochodów decydujący o prawie do ulgi został w ustawie o pdof określony odrębnie dla rodziców pozostających w związku małżeńskim przez cały rok i odrębnie dla tych, którzy nie pozostawali w związku małżeńskim, w tym także przez część roku podatkowego. Art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o pdof wskazuje, że podatnik niepozostający w związku małżeńskim przez część roku podatkowego ma prawo skorzystać z omawianej ulgi pod warunkiem, że jego dochody w roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 56.000 zł. Limit ten odnosi się do dochodów każdego z rodziców z osobna.

W efekcie w analizowanej sytuacji mąż, którego dochody przekroczyły w 2020 r. kwotę 56.000 zł stanowiącą limit dochodów uprawniających do skorzystania z ulgi, nie może w zeznaniu rocznym z tej ulgi skorzystać. Prawo takie ma natomiast żona. Może ona odliczyć w swoim zeznaniu ulgę z tytułu wykonywania władzy rodzicielskiej w stosunku do urodzonej w październiku 2020 r. córki. Ponieważ wysokość tej ulgi wynosi 92,67 zł za każdy miesiąc wykonywania tej władzy, to w omawianej sytuacji łącznie wyniesie ona 278,01 zł.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.