Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Uwaga: do 30 września - czas na przekazanie drugiej raty odpisów na ZFŚS Uwaga: do 30 września - obowiązek udzielenia urlopu zaległego 30 września 2021 r. (czwartek) mija termin złożenia do US za 2020 r. zeznań PIT-CFC i CIT-CFC 30 września 2021 r. (czwartek) mija termin przekazania Szefowi KAS informacji o cenach transferowych TPR-C - czytaj więcej 30 września 2021 r. (czwartek) mija termin złożenia do US oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych - czytaj więcej
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od podatku  »   Wysokość dochodu a ulga na jedno dziecko
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość dochodu a ulga na jedno dziecko

Gazeta Podatkowa nr 22 (1793) z dnia 18.03.2021
Agata Cieśla

Przez cały 2020 r. wychowywaliśmy z mężem jedno wspólne małoletnie dziecko (mamy wspólność majątkową). Łącznie nasze dochody za ten rok obliczone na potrzeby tzw. ulgi prorodzinnej przekroczyły 112.000 zł, jednak moje zmieściły się w limicie 56.000 zł. Czy jeżeli w tej sytuacji złożę indywidualne zeznanie PIT-37, to będę mogła skorzystać z ulgi na dziecko?

NIE. U rodziców jednego małoletniego dziecka prawo do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej uzależnione jest od wysokości osiąganych przez nich dochodów.

Limit dochodów warunkujących tę możliwość został określony odrębnie dla rodziców pozostających w związku małżeńskim przez cały rok i odrębnie dla tych, którzy nie pozostawali w związku małżeńskim, w tym także przez część roku podatkowego. Stanowi o tym art. 27f ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Z ust. 2 pkt 1 tego przepisu wynika, że w przypadku rodziców będących małżeństwem przez cały rok podatkowy o prawie do ulgi na jedno dziecko zawsze decydują ich łączne dochody, które nie mogą przekroczyć 112.000 zł. Jedynie podatnik niepozostający w związku małżeńskim przez część roku podatkowego (z wyjątkiem tzw. samotnego rodzica) ma prawo skorzystać z omawianej ulgi, pod warunkiem że jego dochody w roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 56.000 zł. Limit ten odnosi się wówczas do dochodów każdego z rodziców z osobna.

Wobec powyższego, uczestniczka forum w ogóle nie ma prawa do skorzystania w zeznaniu za 2020 r. z ulgi z tytułu wychowywania jednego małoletniego dziecka. Pomimo że jej dochody nie przekroczyły w 2020 r. kwoty 56.000 zł, ten limit nie ma do niej zastosowania, ponieważ przez cały 2020 r. pozostawała w związku małżeńskim. Ponadto łączne dochody jej oraz męża, które warunkują skorzystanie z omawianej ulgi przez małżonków, przekroczyły kwotę 112.000 zł.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.