Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od podatku  »   Rozliczenie składek zdrowotnych w zeznaniu ryczałtowca
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie składek zdrowotnych w zeznaniu ryczałtowca

Gazeta Podatkowa nr 11 (1782) z dnia 8.02.2021
Agata Cieśla

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Za cały rok 2020, czyli wszystkie 12 miesięcy, odprowadziłem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na własne ubezpieczenie zdrowotne. W trakcie roku odliczałem je od należnego ryczałtu za poszczególne miesiące. Jednak ZUS zwrócił mi składki zdrowotne za 3 miesiące: kwiecień, maj i czerwiec 2020 r., ponieważ za te miesiące udzielił mi zwolnienia z ich opłacania na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej. Jak w tej sytuacji powinienem prawidłowo rozliczyć składki zdrowotne w zeznaniu PIT-28 za 2020 r.?

Rozliczenie zwrotu wskazanych w pytaniu składek na własne ubezpieczenie zdrowotne Czytelnik powinien dokonać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym go otrzymał, czyli uwzględnić je w PIT-28 za 2020 r.

Przedsiębiorca korzystający w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składki na własne ubezpieczenia społeczne ma prawo odliczyć od przychodu z tego źródła pod warunkiem, że zostały one przez niego opłacone. Natomiast o zapłaconą składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne może pomniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy. Jednak po otrzymaniu zwrotu nadpłaconych składek ubezpieczeniowych powinien go wykazać w rozliczeniu podatkowym, z uwagi na art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że w sytuacji, gdy podatnik obliczając podatek należny dokonał odliczeń od przychodu lub zryczałtowanego podatku dochodowego, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Zasadę tę stosuje się niezależnie od tego, za jaki okres wystąpiła nadpłata składek ubezpieczeniowych (tj. rok, za jaki składane jest zeznanie, czy też lat wcześniejszych).

Wobec powyższego Czytelnik otrzymany zwrot składki na ubezpieczenie zdrowotne, spowodowany korzystaniem ze zwolnienia z ich opłacania na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej, zobowiązany jest rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, które złoży za 2020 r. W ten sposób w PIT-28 składanym za 2020 r. powiększy on podatek zryczałtowany o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne uprzednio przez niego odliczonej od należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za miesiące, w których korzystał ze wskazanego w pytaniu zwolnienia składkowego.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.