Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od dochodu  »   Ulga internetowa przy wydatkach na łącze stałe oraz ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ulga internetowa przy wydatkach na łącze stałe oraz internet mobilny

Gazeta Podatkowa nr 27 (1798) z dnia 6.04.2021
Agata Cieśla

Osoba fizyczna uzyskująca dochody opodatkowane według skali podatkowej w zeznaniu za 2020 r. po raz pierwszy zamierza skorzystać z ulgi internetowej. Na udokumentowanie poniesionych na ten cel wydatków posiada faktury oraz potwierdzenia zapłaty uzyskane od dwóch operatorów: od jednego nabywa dostęp do internetu stacjonarnego, a u drugiego opłaca internet w telefonie komórkowym. Czy na potrzeby ulgi może zsumować faktury od obydwu operatorów?

TAK. W ramach tzw. ulgi internetowej w zeznaniu rocznym od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej odliczeniu podlegają ponoszone przez podatnika w roku podatkowym, którego zeznanie dotyczy, wydatki za użytkowanie sieci internet. Podatnik ma prawo korzystać z tej ulgi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, o ile w okresie poprzedzającym te lata nigdy z preferencji tej nie korzystał (art. 26 ust. 6h ustawy o pdof - Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).

Wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci internet, aby można je było odliczyć w zeznaniu, powinny zostać udokumentowane. Dokument stwierdzający poniesienie wydatku powinien zawierać w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty. Nie zawsze jednak podatnik odliczy całość poniesionych na omawiany cel wydatków, gdyż ulga internetowa jest limitowana. Wydatki te podlegają bowiem odliczeniu przez danego podatnika w wysokości faktycznie poniesionej (zapłaconej) w danym roku podatkowym, jednak nie więcej niż 760 zł. Ponadto, aby odliczenie było możliwe, wydatek za użytkowanie internetu nie powinien być przez podatnika zaliczony do kosztów uzyskania przychodów lub zostać odliczony już wcześniej od dochodu (przychodu) albo zwrócony mu w jakiejkolwiek formie.

Z ulgi internetowej podatnik ma prawo skorzystać bez względu na to, czy użytkował sieć internetową za pomocą stałego łącza internetowego, czy bezprzewodowo, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub w telefonie komórkowym. Należy jednak podkreślić, że ulgą nie są objęte wydatki związane z instalacją, aktywacją, modernizacją, rozbudową, bieżącym utrzymaniem sieci internet, a także zakupem i naprawą sprzętu, za pomocą którego korzysta on z sieci.

Wobec powyższego osoba fizyczna, o której mowa w pytaniu, w rocznym PIT za 2020 r. ma możliwość skorzystania z ulgi internetowej, gdyż posiada udokumentowane wydatki na ten cel i nie stosowała takiego odliczenia w latach wcześniejszych.

Przykład

Pan Andrzej w 2020 r. uzyskiwał wyłącznie dochody z etatu. W tym samym roku poniósł wydatki z tytułu opłat za użytkowanie internetu stacjonarnego oraz w urządzeniu mobilnym (usługi te nabywał u dwóch dostawców) i wszystkie wydatki ma udokumentowane.

Wariant I - Pan Andrzej korzystał już dwukrotnie z ulgi internetowej w latach 2016-2017. W tej sytuacji nie ma prawa do odliczenia od dochodu w PIT-37 za 2020 r. wydatków poniesionych w tym roku z tytułu użytkowania internetu.

Wariant II - Pan Andrzej po raz pierwszy korzystał z ulgi internetowej w PIT-37 za 2018 r. W tej sytuacji nie może skorzystać z ulgi internetowej w PIT-37 za 2020 r. z uwagi na ustawowy warunek rozliczania jej w okresie dwóch kolejnych lat podatkowych.

Wariant III - Pan Andrzej po raz pierwszy korzysta z ulgi internetowej w PIT-37 za 2020 r. Łączna kwota wydatków poniesionych przez niego na opłacenie internetu stacjonarnego oraz mobilnego wyniosła 826 zł. W zeznaniu podatkowym w ramach ulgi internetowej może jednak odliczyć od dochodu poniesione przez siebie wydatki tylko do wysokości limitu - czyli 760 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.