Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od dochodu  »   Rozliczenie jonizatora powietrza w uldze rehabilitacyjnej
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie jonizatora powietrza w uldze rehabilitacyjnej

Gazeta Podatkowa nr 24 (1795) z dnia 25.03.2021
Agata Cieśla

W przypadku gdy zakupione urządzenie filtrująco-jonizujące rzeczywiście ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności, co można wykazać np. zaświadczeniem wystawionym przez lekarza specjalistę, to poniesione na jego nabycie wydatki mogą zostać zakwalifikowane do wskazanych w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o pdof. To oznacza, że w takich okolicznościach można je uznać za wydatki na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych i rozliczyć w zeznaniu rocznym w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Tak rozstrzygnął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 12 lutego 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.784.2020.2.MM.

Podatniczka, która wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji, jest osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z ogólnego stanu zdrowia (tzw. II grupa inwalidzka). Na tę okoliczność posiada orzeczenie wydane bezterminowo w 1996 r. Do posiadanych dotychczas schorzeń współistniejących jakiś czas temu doszedł bezdech senny oraz początkowa śródmiąższowa choroba płuc. Choroby te zostały potwierdzone specjalistyczną diagnostyką. W związku z tym od ubiegłego roku podatniczka stosuje specjalną terapię przy pomocy aparatu i maski nosowo-gardłowej do każdego snu. Wnioskodawczyni stara się również - o ile jest to możliwe - korzystać z rehabilitacji. Jednak w 2020 r. w związku z epidemią COVID-19 nie korzystała z rehabilitacji, dlatego też odczuwa pogorszenie stanu zdrowia.

Poszukując terapii i urządzeń ułatwiających jej wykonywanie codziennych czynności życiowych, natrafiła na system oczyszczania i jonizacji powietrza stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych, który usuwa do 99,9% zanieczyszczeń. Urządzenie to jest wyposażone w 5-poziomowy system filtracji oraz generator jonów ujemnych. Dodatkowo w kwietniu 2020 r. po badaniach podatniczka uzyskała dla tego urządzenia certyfikat potwierdzający wysoką skuteczność separacji mikroorganizmów przenoszonych drogą kropelkową, takich jak SARS-CoV-2.

W zaprezentowanej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy dokonany przez nią zakup urządzenia do oczyszczania i jonizacji powietrza, który pomaga jej w podstawowych czynnościach życiowych, w tym głównie w oddychaniu, jest wydatkiem uprawniającym do odliczenia od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji wskazał, że podatnik będący osobą fizyczną w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć w zeznaniu rocznym od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu lub urządzenia indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W jego opinii związek pomiędzy zakupionym sprzętem, urządzeniem lub narzędziem technicznym a niepełnosprawnością podatnik powinien wykazać w taki sposób, aby organy podatkowe mogły uznać, że pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności podatnika istnieje ścisły związek. Może tego dokonać np. przedstawiając w tym zakresie zaświadczenie wystawione przez lekarza specjalistę. Jednocześnie Dyrektor KIS przypomniał, że warunkiem dokonania odliczeń od dochodu wydatków na omawiany cel - stosownie do art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o pdof - jest posiadanie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie. Dokument ten powinien zawierać w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.