Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatki rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zakresie zakupu leków
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zakresie zakupu leków

Gazeta Podatkowa nr 19 (1790) z dnia 8.03.2021
Agata Cieśla

Jestem osobą niepełnosprawną z niepełnosprawnością narządu ruchu (choroba zwyrodnieniowa stawów). Posiadam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności (tzw. III grupa inwalidzka). Moje schorzenie wymaga stałego przyjmowania leków, a w 2020 r. wymagało także dokonania iniekcji bezpośrednio w staw kolanowy z użyciem preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Zarówno leki, jak i iniekcja zostały mi zalecone przez lekarza specjalistę w dziedzinie ortopedii. Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej na nabycie leków mogę odliczyć wydatki poniesione zarówno na typowe, standardowe leki, jak i wydatek na zakup zastrzyku z kwasu hialuronowego?

Jako podlegające odliczeniu od dochodu przez osoby fizyczne uprawnione do korzystania z odliczeń z tytułu tzw. ulgi rehabilitacyjnej ustawodawca wymienił m.in. wydatki poniesione na zakup leków. Odliczenie to nie ma jednak zastosowania do wszystkich leków, a jedynie tych wymienionych w art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że odliczenie dotyczy wyłącznie leków, których konieczność stosowania (stale lub czasowo) została potwierdzona przez lekarza specjalistę. Nie można zatem odliczyć wydatków na zakup pozostałych leków (np. związanych z leczeniem doraźnych dolegliwości, m.in. przeziębienia czy grypy).

Osoby niepełnosprawne chcące skorzystać z omawianej preferencji mają problem z tym, że ustawa o pdof co prawda posługuje się pojęciem "leku", jednak go nie definiuje. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych w tym zakresie interpretacjach indywidualnych wskazuje, że w tej kwestii należy posiłkować się definicjami leku aptecznego, gotowego, recepturowego oraz produktu leczniczego wynikającymi z ustawy - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499 ze zm.). Zgodnie z tym aktem prawnym lekiem aptecznym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną, przeznaczony do wydania w tej aptece. Z kolei lekiem gotowym - jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu. Natomiast lekiem recepturowym - jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Z definicji produktu leczniczego wynika, że stanowi go substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne. Dyrektor KIS w swoich rozstrzygnięciach wskazuje jednocześnie, że wykaz produktów spełniających w Polsce kryteria do uznania za lek znajduje się w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Ministra Zdrowia z 2019 r. poz. 44).

Wiskosuplementacja polegająca na podawaniu bezpośrednio do stawu kolanowego iniekcji (zastrzyków) z preparatów zawierających kwas hialuronowy stanowi często stosowaną terapię w leczeniu schorzeń tego stawu. Ponieważ jednak preparaty te są zróżnicowane, to trudno rozstrzygnąć, czy w sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z lekiem. Taką informację Czytelnik powinien uzyskać od lekarza specjalisty, który zlecił wykonanie iniekcji, bądź od farmaceuty.

Jeżeli zastosowany przez Czytelnika preparat będzie spełniał definicję leku, to wydatek na jego nabycie będzie podlegał odliczeniu w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej jako wydatek na zakup leków. Wydatki na leki należy udokumentować dowodem stwierdzającym ich poniesienie, np. fakturą. Odliczeniu nie podlega jednak całość wydatków poniesionych przez podatnika z omawianego tytułu. Aby jednak odliczenie było możliwe, kwota wydatków na ich zakup w skali miesiąca powinna przekraczać 100 zł. Odliczeniem objęta jest bowiem różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami a kwotą 100 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.