Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od dochodu  »   Zagraniczna rehabilitacja w rocznym rozliczeniu
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zagraniczna rehabilitacja w rocznym rozliczeniu

Gazeta Podatkowa nr 13 (1784) z dnia 15.02.2021
Agata Cieśla

Mam orzeczoną II grupę inwalidzką. W styczniu 2020 r. byłem na turnusie rehabilitacyjnym w sanatorium na Słowacji. Posiadam na tę okoliczność wystawiony przez sanatorium rachunek. Czy jego wartość mogę odliczyć w zeznaniu PIT-37 w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej? Jeśli tak, to w jaki sposób przeliczyć ją na złotówki?

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, że odliczane świadczenia od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej muszą być dokonywane tylko w Polsce. Dla zastosowania odliczenia istotne jest spełnienie przez podatnika chcącego z niego skorzystać pozostałych ustawowych warunków do jej zastosowania.

Osobą, która może skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, jest podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne w rozumieniu art. 26 ust. 7d ustawy o pdof.

Odliczeniu od dochodu podatnika w ramach omawianej ulgi, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 5 i 6 ustawy o pdof, podlegają wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz zabiegi rehabilitacyjne. Wydatki te odlicza się w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika, którą ustala się na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie wydatku (rachunku, faktury, dowodu wpłaty itp.). Jeżeli natomiast wydatki te zostały częściowo sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, PFRON, NFZ, ZFŚS lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, podatnik ma prawo odliczyć wyłącznie różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) ze wskazanych funduszy/środków (art. 26 ust. 7b ustawy o pdof).

Aby ustalić kwotę przysługującego odliczenia z tytułu wydatków wskazanych w pytaniu, należy przeliczyć walutę na złote, zgodnie z art. 11a ust. 3 ustawy o pdof. Z jego uregulowań wynika, że wyrażone w walutach obcych kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku.

Przykład

Pan Antoni jest osobą z niepełnosprawnością narządu ruchu (umiarkowany stopień niepełnosprawności). W styczniu 2020 r. przebywał na turnusie rehabilitacyjnym w sanatorium na Słowacji, co dokumentuje wystawiony przez sanatorium rachunek. W dniu 28 stycznia 2020 r. poniósł na ten cel wydatek w kwocie 380 euro. Kwotę wydatku w euro przeliczył na złote po średnim kursie ogłaszanym przez NBP z dnia 27 stycznia 2020 r., według którego kurs 1 euro wynosił 4,2679 zł. Po przeliczeniu kwota wydatku wyniosła 1.621,80 zł. Kwotę tę może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.