Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Przychody i koszty  »   Koszty w rocznym PIT przy dwóch umowach z tym samym ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Koszty w rocznym PIT przy dwóch umowach z tym samym pracodawcą

Gazeta Podatkowa nr 25 (1796) z dnia 29.03.2021
Agata Cieśla

Jestem tzw. etatowcem. W 2020 r. byłem zatrudniony w firmie przewozowej na podstawie dwóch umów o pracę - przez cały rok na 3/5 etatu jako magazynier i od marca 2020 r. dodatkowo na 1/2 etatu jako dozorca. Łącznie koszty zastosowane przez pracodawcę przy wyliczaniu zaliczek na podatek z obu umów za cały rok wyniosły 5.500 zł (przysługują mi tzw. koszty podstawowe). Do jakiej wysokości mam obowiązek w PIT-37 ograniczyć koszty: do 3.000 zł czy 4.500 zł?

W zeznaniu PIT-37 za 2020 r. u Czytelnika zastosowanie ma ograniczenie tzw. ryczałtowych kosztów pracowniczych, o którym mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof, czyli do kwoty 4.500 zł. Ten limit dotyczy tzw. wieloetatowców niezależnie od tego, czy są zatrudnieni w kilku zakładach czy też z jednym pracodawcą zawarli więcej niż jedną umowę o pracę.

Obliczając i pobierając w 2020 r. zaliczki na pdof od należności ze stosunku pracy, w sytuacji gdy zakład pracy i miejsce zamieszkania pracownika znajdują się w tej samej miejscowości, w stosunku do wynagrodzenia z każdej zawartej z nim umowy o pracę pracodawca jako płatnik miał obowiązek stosować miesięczne koszty w wysokości 250 zł. Jednak sam pracownik w rocznym PIT nie ma możliwości uwzględnienia pełnej wysokości zastosowanych przez pracodawcę kosztów, które zostały wykazane w sporządzonej przez niego informacji PIT-11. Ustawa o pdof w przywołanym wcześniej art. 22 ust. 2 pkt 2 zawiera bowiem ograniczenia w tym zakresie. Z jego uregulowań wynika wprost, że gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy, roczna suma kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty 4.500 zł. To właśnie ograniczenie ma zastosowanie w sytuacji opisanej przez Czytelnika.

Przykład

Podatnik będący osobą fizyczną w 2020 r. był zatrudniony równocześnie na podstawie dwóch umów o pracę w jednym zakładzie pracy. Na podstawie jednej pracował od stycznia do grudnia, a na podstawie drugiej od marca do grudnia. W trakcie roku, pracodawca obliczając zaliczkę na pdof od wynagrodzenia z pierwszej umowy, uwzględnił koszty uzyskania przychodu w kwocie 3.000 zł (tj. 12 × 250 zł), natomiast z drugiej - 2.500 zł (tj. 10 × 250 zł).

W sporządzonej dla pracownika informacji PIT-11 za 2020 r. pracodawca z tytułu stosunku pracy wykazał łącznie następujące kwoty: przychód 78.000 zł, koszty 5.500 zł, dochód 72.500 zł.

Biorąc pod uwagę dane z PIT-11 oraz uwzględniając ograniczenie kosztów wynikające z art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof, podatnik, sporządzając PIT-37 za 2020 r., wykaże w nim: przychód 78.000 zł, koszty 4.500 zł, dochód 73.500 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.