Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Przychody i koszty  »   Uwzględnianie w PIT rzeczywistych kosztów dojazdu
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Uwzględnianie w PIT rzeczywistych kosztów dojazdu

Gazeta Podatkowa nr 23 (1794) z dnia 22.03.2021
Agata Cieśla

Przez cały 2020 r. byłam zatrudniona na umowę o pracę w jednym zakładzie pracy, do którego dojeżdżałam z sąsiedniej miejscowości, w tym przez 8 miesięcy koleją podmiejską. Łącznie zakup imiennych biletów miesięcznych kosztował mnie 3.280 zł (8 m-cy × 410 zł). Czy w zeznaniu PIT-37 mogę rozliczyć faktyczne wydatki poniesione na zakup biletów miesięcznych zamiast uwzględnionych w tych miesiącach przez pracodawcę podwyższonych kosztów zryczałtowanych?

Pracodawca, obliczając zaliczki na pdof od pracowniczych należności, stosuje pracownikowi koszty podwyższone (tj. 300 zł miesięcznie), gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika położone jest poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i nie uzyskuje on dodatku za rozłąkę.

Jednak pracownik w zeznaniu podatkowym może zastosować koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy w wysokości wydatków faktycznie poniesionych na dojazdy do pracy (art. 22 ust. 11 ustawy o pdof). To uprawnienie przysługuje mu wówczas, gdy ustawowo określone zryczałtowane koszty pracownicze są niższe od faktycznie poniesionych wydatków na dojazdy do pracy, a same dojazdy odbywają się środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Udokumentowaniem tych kosztów powinny być imienne bilety okresowe. Wówczas pracownik w zeznaniu rocznym zamiast kosztów zryczałtowanych może uwzględnić faktyczne koszty związane z dojazdem do pracy bez ograniczenia kwotą ustawowego limitu.

Wobec tego w analizowanej sytuacji Czytelniczka ma prawo w PIT-37 za 2020 r. jako koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy wykazać faktycznie poniesione wydatki na dojazd do pracy koleją podmiejską zamiast stosowanych przez pracodawcę koszów podwyższonych - oczywiście za te miesiące, w których faktycznie odbywały się dojazdy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.