Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Przychody i koszty  »   Rozliczenie roczne przy prywatnej pożyczce
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie roczne przy prywatnej pożyczce

Gazeta Podatkowa nr 19 (1790) z dnia 8.03.2021
Agata Cieśla

W 2020 r. byłem zatrudniony na tzw. etacie. W maju 2020 r. udzieliłem siostrze, która z powodu pandemii zmuszona była w kwietniu zamknąć swoją restaurację i zlikwidować działalność gospodarczą, pożyczki na tzw. przetrwanie w kwocie 24.000 zł. Umówiliśmy się, że zostanie mi ona zwrócona do grudnia 2020 r. z symbolicznymi odsetkami. Pożyczka została mi zwrócona w terminie wraz z odsetkami. Czy odsetki, które zapłaciła mi siostra, podlegają opodatkowaniu i wykazaniu w zeznaniu rocznym razem z moimi dochodami z pracy?

Osoby fizyczne, które w trakcie roku osiągnęły określone rodzaje przychodów kwalifikowane w pdof do przychodów z kapitałów pieniężnych, mają obowiązek rozliczenia ich w odrębnym zeznaniu rocznym, jakim jest PIT-38. Dochody z pracy rozliczają natomiast w PIT-37.

Przychody (dochody) z kapitałów pieniężnych z uwagi na sposób opodatkowania dzielą się na dwie grupy: opodatkowane ryczałtowo zgodnie z art. 30a ustawy o pdof oraz opodatkowane 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ustawy o pdof. Dochody mieszczące się w tej drugiej kategorii wykazuje się w rocznym zeznaniu PIT-38. W zeznaniu tym wykazuje się również zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów wymienionych w art. 30a ustawy o pdof, od których płatnik nie pobrał tego podatku. Obowiązek samodzielnego zapłacenia podatku od tego typu przychodów powstaje m.in. w przypadku osiągnięcia przychodu (dochodu) od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, do których należą m.in. odsetki od prywatnych pożyczek.

W efekcie, jeżeli Czytelnik osiągający takie przychody (dochody) równocześnie nie uzyskuje dochodów z działalności gospodarczej, wówczas zobowiązany jest do wykazania ich w zeznaniu PIT-38. Natomiast gdy osiąga takie przychody i są one opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo podatkiem liniowym, wówczas zryczałtowany podatek od dochodów, od których płatnik go nie pobrał, ma możliwość wykazania w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L.

Przykład

Pan Jan będący tzw. etatowcem pożyczył w marcu 2020 r. siostrze niebędącej już w tym momencie przedsiębiorcą kwotę 24.000 zł. W umowie strony określiły, że siostra zwróci pożyczoną kwotę w grudniu 2020 r. wraz z odsetkami w wysokości 480 zł. Spłata pożyczki i odsetek nastąpiła zgodnie z umową.

Pan Jan powinien sam uregulować 19% zryczałtowany podatek dochodowy od otrzymanych odsetek (91 zł). Ponieważ oprócz nich osiągnął on wyłącznie dochody rozliczane w zeznaniu PIT-37, podatek od tych odsetek w wysokości 91 zł rozliczy w zeznaniu PIT-38 za 2020 r.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.