Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Przychody i koszty  »   Stypendium małoletniego w zeznaniu

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Stypendium małoletniego w zeznaniu

W 2020 r. moja 16-letnia córka uczęszczała do szkoły średniej. Za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymywała stypendium ufundowane przez urząd miasta. W sumie za cały rok otrzymała 6 tys. zł. Czy kwoty uzyskane ze stypendium w 2020 r. przez małoletnie dziecko należy rozliczyć w zeznaniu rodzica, czy w zeznaniu złożonym na imię i nazwisko dziecka?

Zasadniczo dochody małoletnich dzieci własnych, jak i przysposobionych podlegające opodatkowaniu w Polsce rodzice powinni doliczyć do swoich dochodów wykazanych w zeznaniu podatkowym, jeśli mają prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o pdof). Gdy rodzice dziecka składają za dany rok podatkowy odrębne zeznania podatkowe, wówczas dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z nich (nie dotyczy to małżonków, w stosunku do których orzeczono separację na podstawie odrębnych przepisów).

Jak wynika z powyższego, co do zasady, małoletnie dzieci nie mają obowiązku składania odrębnego zeznania, w którym powinny rozliczyć uzyskane w danym roku podatkowym dochody. Rodzice (biologiczni lub przysposabiający) dochody tych dzieci doliczają do własnych dochodów.

Zasada ta nie dotyczy jednak sytuacji, gdy dziecko uzyska dochody z pracy (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło), ze stypendiów, z przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku. W takim przypadku dochody nie mogą być doliczane do dochodów rodziców, lecz podlegają rozliczeniu w odrębnym zeznaniu sporządzonym na imię i nazwisko małoletniego dziecka. Z taką sytuacją mamy do czynienia w zaprezentowanym stanie faktycznym. Zatem w opisanej sprawie Czytelnik powinien złożyć odrębne zeznanie PIT-37 na imię i nazwisko małoletniej córki, w którym rozliczy uzyskane przez nią w 2020 r. stypendium. W imieniu dziecka wypełnione zeznanie podpisuje rodzic jako przedstawiciel ustawowy. Opodatkowaniu podlegać będzie kwota nadwyżki ponad 3.800 zł, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o pdof.

Przykład

 

Małoletnia córka pana Adama w 2020 r. otrzymała 1.000 zł miejskiego stypendium za wyniki w nauce. Ponieważ kwota stypendium nie przekroczyła 3.800 zł, nie ma potrzeby składania zeznania podatkowego w imieniu małoletniej. Stypendium otrzymane przez córkę pana Adama w całości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.