POLECAMY |
||
Prowadzę działalność gospodarczą. Dodatkowo w ramach tej działalności zarejestrowałem się na giełdzie (portalu) wymiany kryptowaluty. Nie traktuję jednak tej aktywności jako przedmiotu działalności gospodarczej i nie zamierzam aktualizować PKD, rozszerzając przedmiot działalności o handel kryptowalutami. Na jakich zasadach powinienem rozliczyć dochody ze sprzedaży kryptowalut w 2019 r.?
Obrót kryptowalutami, czyli walutami wirtualnymi, stanowi obecnie źródło przychodu z kapitałów pieniężnych. Dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu 19% stawką podatku dochodowego, a rozlicza się go w zeznaniu podatkowym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r., nie zawierała przepisów odnoszących się wprost do problematyki opodatkowania obrotu kryptowalutą. Ministerstwo Finansów wydało wyjaśnienia na temat skutków podatkowych takiego obrotu, gdzie wskazało, że przychód powstaje m.in. w przypadku sprzedaży kryptowaluty (tzn. zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną) oraz zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, towar lub usługę (przyjmując, że zamiana jest formą odpłatnego zbycia). Jednocześnie stwierdziło, że przychody te mogą być zaliczane do źródła przychodów z:
Sposób zakwalifikowania przychodów do tych źródeł determinował zasady opodatkowania. Wspomniane wyjaśnienia resortu finansów omawialiśmy w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 15 z 2018 r., w artykule pt. "Obrót kryptowalutami - wybrane zagadnienia".
Od 2019 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie opodatkowania obrotu kryptowalutą.
Od 2019 r. przychody osób fizycznych z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej zaliczane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Przy czym przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się:
Do przychodów z kapitałów pieniężnych należy zaliczać przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, również gdy przychody te są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez podatników. Jedynie w przypadku działalności, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2019 r. poz. 1115 ze zm.) podatnik PIT musi zaliczać te przychody do przychodów z działalności gospodarczej. Tak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 11 w związku z ust. 1g updof.
Zatem przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie są kwalifikowane do przychodów z kapitałów pieniężnych tylko w przypadku działalności, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a więc w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie:
a) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
b) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
c) pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,
d) prowadzenia rachunków, o których mowa w art. 2 ust. 2 pkt 17 lit. e ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, czyli prowadzonych w formie elektronicznej zbiorów danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany.
W świetle powołanych regulacji podatnik musi przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych uzyskane w 2019 r. w ramach działalności gospodarczej kwalifikować do przychodów z:
Z opisu stanu faktycznego należy wnioskować, że podatnik będzie uzyskiwał przychody kwalifikowane do kapitałów pieniężnych.
Na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego, przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej kwalifikowane do kapitałów pieniężnych mogą być pomniejszane o koszty uzyskania przychodów. Należy przy tym uwzględniać regulacje zawarte w art. 22 ust. 14-16 updof. W ich świetle za koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uznaje się:
Wprowadzono również zasadę, że koszty, o których mowa są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. W przypadku zaś, gdy nie znajdą one pokrycia w przychodach z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanych w danym roku podatkowym, to o nierozliczoną (niepotrąconą) część tych kosztów zwiększa się koszty uzyskania przychodów z omawianego tytułu poniesione w następnym roku podatkowym.
Zwróć uwagę!
Generalnie na gruncie ustawy o PIT nadwyżka kosztów uzyskania ponad sumę przychodów uzyskanych w roku podatkowym ze źródła przychodów, stanowi stratę ze źródła przychodów. W przypadku obrotu walutami wirtualnymi zastosowano inne rozwiązanie - wykluczono możliwość rozliczania takiej nadwyżki na zasadach dotyczących strat podatkowych. |
Różnica między sumą przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania tych przychodów jest dochodem, od którego po zakończeniu roku podatkowego należy rozliczyć podatek w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Rozliczenia tego dokonuje się w zeznaniu, które składa się także wtedy, gdy w roku podatkowym nie osiągnięto przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Tak wynika z art. 30b ust. 1a, 6 i 6a updof.
|