Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Działy specjalne produkcji rolnej rozliczane przy zastosowaniu norm ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Działy specjalne produkcji rolnej rozliczane przy zastosowaniu norm szacunkowych a zeznanie podatkowe

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (1094) z dnia 20.05.2021

Podatnik prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, które rozlicza przy zastosowaniu norm szacunkowych. Jak powinno zostać sporządzone zeznanie podatkowe w celu rozliczenia dochodów z tych działów?

Normy szacunkowe dochodu

Zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o PDOF, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych lub rachunkowych, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy o PDOF (w 2021 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 25 listopada 2020 r. - Dz. U. poz. 2218).

W myśl art. 43 ustawy o PDOF, podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu ww. norm szacunkowych, są obowiązani składać w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego urzędowi skarbowemu deklarację o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym (PIT-6). W przypadku rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku podatkowego, deklarację tę należy złożyć w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Aktywne druki i formularze Wzór deklaracji dostępny jest
w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Podatki dochodowe

Ponadto są oni zobowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:

  • zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
  • zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji.

Przekazane dane stanowią podstawę do ustalenia przez naczelnika urzędu skarbowego wysokości szacunkowego dochodu oraz zaliczek na podatek. Ustalone decyzją naczelnika urzędu skarbowego zaliczki miesięczne, pomniejszone o podlegającą odliczeniu kwotę opłaconej w danym miesiącu składki na ubezpieczenie zdrowotne, podlegają wpłacie do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jeżeli podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej - poza dochodem z tych działów - osiąga inne dochody, od dochodów tych opłaca zaliczki na podatek, bez łączenia tych dochodów z dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej.

Sporządzenie zeznania podatkowego

Rozliczenia dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, po zakończeniu roku podatkowego, dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36. Zeznanie to należy sporządzić generalnie według zasad ogólnych, z tą różnicą, że podatnicy, którzy nie prowadzą ksiąg podatkowych/rachunkowych i stosują normy szacunkowe w zeznaniu tym, w części E "Dochody/straty ze źródeł przychodów", w wierszu 4 "Działy specjalne produkcji rolnej", w kol. b i d wykazują dochód ustalony przy zastosowaniu norm szacunkowych. Kolumny c i e ww. podatnicy nie wypełniają. Z kolei w kol. f wykazują kwotę należnych zaliczek.

Działy specjalne produkcji rolnej rozliczane przy zastosowaniu norm szacunkowych a zeznanie podatkowe

W zeznaniu tym ww. podatnicy nie wypełniają również części L dotyczącej należnych oraz zapłaconych zaliczek za poszczególne miesiące (kwartały). Pozycje te wypełniają podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, ale tylko ci, o których mowa w art. 44 ust. 14 ustawy o PDOF, czyli prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, ustalający dochód na podstawie prowadzonych ksiąg.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.