Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Pozostałe zagadnienia  »   Wykazanie dochodów osoby fizycznej uzyskiwanych z kilku różnych tytułów ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykazanie dochodów osoby fizycznej uzyskiwanych z kilku różnych tytułów w zeznaniach podatkowych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1073) z dnia 20.10.2020

Osoba fizyczna (emeryt) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym (19%). Jest również wspólnikiem w spółce z o.o., z udziału której otrzymuje dywidendę. Osoba ta pełni również, na podstawie powołania, funkcję członka zarządu w tej spółce, z tytułu czego otrzymuje wynagrodzenie. Jakie zeznania roczne powinna złożyć i co w nich wykazać?

Osoba, o której mowa w pytaniu, powinna złożyć dwa rodzaje zeznań podatkowych, tj.:
  • PIT-36L - w którym rozliczy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej,
     
  • PIT-37 - w którym rozliczy wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu, zakładając, że nie było ono opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, oraz dochody z tytułu emerytury.

Natomiast dochodu z tytułu dywidendy podatnik nie musi wykazywać w żadnym zeznaniu podatkowym.

Dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej

Dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo przez osobę fizyczną podlegają opodatkowaniu według zasad uregulowanych w ustawie o PIT. Z przepisów tej ustawy wynika, że osoba taka już w trakcie roku podatkowego jest obowiązana wpłacać zaliczki na podatek dochodowy (por. art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF).

Po zakończeniu roku podatkowego następuje ostateczne "rozliczenie" uzyskanego dochodu/poniesionej straty, a także wpłaconych zaliczek. W tym celu ww. podatnicy składają zeznania podatkowe. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem liniowym, właściwym do tego jest zeznanie PIT-36L. Zeznanie to składa się w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (zeznania złożone przed początkiem tego terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym).

Dywidenda

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce z o.o., która otrzymuje od tej spółki dywidendę, uzyskuje przychód kwalifikowany podatkowo do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF). Przychód ten powstaje z chwilą otrzymania dywidendy lub postawienia jej do dyspozycji.

Wypłacona ww. osobie dywidenda podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatek ten pobiera i wpłaca na rachunek właściwego urzędu skarbowego (w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek) spółka, która wypłaciła ww. dywidendę wspólnikowi. Jest ona również zobowiązana przesłać właściwemu urzędowi deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR), w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (w przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem - do dnia zaprzestania tej działalności).

Aktywne druki i formularze Wzór deklaracji PIT-8AR dostępny jest
 w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Podatki dochodowe

Natomiast wspólnik, o którym mowa, przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy nie wykazuje w żadnym zeznaniu podatkowym.

Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu

Wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce z o.o. na podstawie powołania zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy o PDOF). W trakcie roku podatkowego podmiot wypłacający takie wynagrodzenie zasadniczo jest zobowiązany, jako płatnik, pobierać zaliczki na podatek dochodowy według stawki 17% albo na wniosek podatnika - według 32% stawki. Jeśli kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł, wówczas płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 17% przychodu.

Po zakończeniu roku podatkowego, dochód członka zarządu, od którego pobrano zaliczki na podatek, podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym PIT-37 (lub PIT-36), na podstawie informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika (tu: spółki). Natomiast w przypadku wynagrodzenia opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem, podatnik nie wykazuje go w żadnym zeznaniu podatkowym.

Dodajmy, iż w tym samym zeznaniu podatkowym, tj. PIT-37 podatnik, o którym mowa w pytaniu, powinien jednocześnie wykazać przychody z tytułu emerytury.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.