Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Odliczenia od dochodu  »   Instalacja służąca budynkowi mieszkalnemu i gospodarczemu
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Instalacja służąca budynkowi mieszkalnemu i gospodarczemu

Przegląd Podatku Dochodowego nr 12 (540) z dnia 20.06.2021

Podatnik poniósł wydatki związane z instalacją paneli fotowoltaicznych na budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Energia z paneli będzie zasilała budynek mieszkalny, a w pewnej części (ok. 20% mocy) również budynek gospodarczy, który znajduje się na posesji podatnika. Czy podatnik będzie mógł odliczyć wydatek związany z tą inwestycją w całości, czy w proporcji uwzględniającej wykorzystanie produkowanej energii na potrzeby budynku mieszkalnego?

O ile można ustalić faktyczną wartość wydatków dotyczących inwestycji związanej z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym, to - w naszej ocenie - w takim zakresie odliczenie będzie możliwe.

Z treści art. 26h ust. 1 updof wynika, że prawo do odliczenia obejmuje wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Przy czym na potrzeby ulgi w celu zdefiniowania pojęcia "budynek mieszkalny jednorodzinny" należy posłużyć się art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.), do stosowania którego odsyła art. 5a pkt 18b updof.

Z powołanego przepisu ustawy - Prawo budowlane wynika, że przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

W analizowanej sprawie podatnik zrealizował przedsięwzięcie termomodernizacyjne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, ale służy ono również budynkowi gospodarczemu, co oznacza, że wykracza ono poza cel inwestycji preferowanej przez ustawodawcę. Rodzi to wątpliwości, co do możliwości odliczenia poniesionych wydatków, gdyż przepisy dotyczące ulg podatkowych należy interpretować ściśle, zgodnie z ich literalnym brzmieniem. Uwzględniając jednak fakt, że celem ulgi termomodernizacyjnej jest zachęta do inwestycji redukujących zużycie energii, uważamy, iż o ile możliwe jest ustalenie, jaka część wydatków jest rzeczywiście powiązana z budynkiem mieszkalnym, to prawo do odliczenia tej części wydatków będzie zachowane.

O zajęcie stanowiska w omawianej sprawie wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów. O udzielonej odpowiedzi poinformujemy na łamach naszego czasopisma.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.