Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Dochody zagraniczne  »   Działalność w Polsce i za granicą
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Działalność w Polsce i za granicą

Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (537) z dnia 1.05.2021

Podatnik, jego partnerka i dwójka dzieci od kilku lat mieszkają w Wielkiej Brytanii. Tam jest jego ośrodek interesów życiowych. W styczniu 2021 r. podatnik uzyskał dokument potwierdzający angielską rezydencję. Prowadzi on działalność gospodarczą w Polsce i Wielkiej Brytanii. W Polsce przebywa tylko przez kilka dni w roku, a działalność prowadzi za pośrednictwem pracowników. Od dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii płaci podatek za granicą. W zeznaniach podatkowych PIT-36L nie wykazywał dochodów z Wielkiej Brytanii. Czy postępował prawidłowo? Czy za rok podatkowy 2020 r. powinien wykazać zagraniczne dochody?

W opisanym przypadku zagraniczne dochody uzyskane przez podatnika nie podlegały rozliczeniu w Polsce. Nie musiał więc ich wykazywać w zeznaniach podatkowych PIT-36L złożonych za wcześniejsze lata. Także w zeznaniu za 2020 r. nie powinien wykazywać zagranicznych dochodów.

Osoby fizyczne mogą mieć w Polsce nieograniczony lub ograniczony obowiązek podatkowy. Zakres obowiązku podatkowego reguluje art. 3 ust. 1 i 2a updof. Jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w Polsce, podlega w naszym kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że opodatkowaniu w Polsce podlega w takim przypadku całość jej dochodu (przychodu), bez względu na położenie źródła przychodu. Natomiast jeśli nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, podlega jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W takiej sytuacji opodatkowaniu w Polsce podlega tylko dochód (przychód) osiągnięty na terytorium Polski.

Rezydencja podatkowa, a właściwie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych to kluczowy aspekt z perspektywy rozliczeń podatkowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Przepisy ustawy o PIT wskazują, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby posiadać w naszym kraju tzw. rezydencję podatkową.

Na podstawie art. 3 ust. 1a updof, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepis ten określa dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Zmiana rezydencji podatkowej wiąże się z koniecznością udowodnienia przebywania poza Polską co najmniej przez pół roku kalendarzowego oraz istnienia ośrodka interesów życiowych w innym kraju.

Należy zauważyć, że ustawodawca nie wymaga od podatnika dysponowania certyfikatem rezydencji w celu ustalenia obowiązku podatkowego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że wspomniany podatnik od kilku lat nie ma już w Polsce miejsca zamieszkania, ponieważ przeniósł do Wielkiej Brytanii ośrodek interesów życiowych, a w Polsce przebywa zaledwie przez kilka dni w roku.

Osoba fizyczna mająca wcześniej miejsce zamieszkania w Polsce, po zmianie miejsca zamieszkania przestała podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, począwszy od dnia zajścia tej zmiany. Od tego momentu podlega ona w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że w Polsce zobowiązana jest płacić podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce.

Katalog dochodów (przychodów), które uznaje się za osiągnięte na terytorium Polski przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zawarty jest w art. 3 ust. 2b updof. Wymienione zostały w nim m.in. dochody (przychody) z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład (art. 3 ust. 2b pkt 3 updof). Oznacza to, że dochody (przychody) osiągane z działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce przez nierezydenta są opodatkowane w Polsce.

W zeznaniu PIT-36L podatnik niemający polskiej rezydencji podatkowej prawidłowo wykazywał tylko dochody z działalności wykonywanej na terytorium Polski i nie wykazywał swoich zagranicznych dochodów. I tak też powinien postąpić, sporządzając zeznanie za 2020 r.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.