Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Dochody zagraniczne  »   Praca zdalna wykonywana w czasie pandemii koronawirusa
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Praca zdalna wykonywana w czasie pandemii koronawirusa

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (535) z dnia 1.04.2021

Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce zawarł umowę o pracę z firmą mającą siedzibę w Niemczech, która nie ma w Polsce przedstawicielstwa ani oddziału. Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce w rozumieniu ustawy o PIT, gdyż tu posiada ośrodek interesów życiowych. Zgodnie z umową miejsce pracy tego podatnika jest w Berlinie. W związku z pandemią koronawirusa pracodawca skierował pracownika do pracy zdalnej w miejscu stałego zamieszkania (do Polski). Pracownik posiada potwierdzony przez pracodawcę wykaz dni pracy zdalnej, która była spowodowana wyłącznie przez środki podjęte ze względu na pandemię koronawirusa. Czy podatnik jest obowiązany złożyć zeznanie PIT-36 za 2020 r., jeśli wynagrodzenie od wspomnianego pracodawcy jest jego jedynym przychodem?

W opisanej sytuacji podatnik nie ma obowiązku składać zeznania PIT-36 za 2020 r.

Przy metodzie wyłączenia z progresją (ta metoda wynika z polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) w Polsce nie płaci się podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Dochody te uwzględnia się tylko do obliczenia stopy procentowej właściwej dla kwoty uzyskanych łącznie dochodów (tj. w kraju i za granicą). Natomiast obliczoną stopę procentową stosuje się wyłącznie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. W związku z tym, przy tej metodzie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu złożenie zeznania w Polsce jest konieczne, w sytuacji gdy oprócz dochodów uzyskanych za granicą osiągnięte zostały również dochody opodatkowane w Polsce. Jeżeli natomiast dana osoba uzyskała dochody wyłącznie za granicą, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, to w Polsce nie musi składać zeznania podatkowego (chyba że chce skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, np. łącznie z małżonkiem).

W myśl art. 15 ust. 1 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wynagrodzenia, które otrzymuje z pracy najemnej osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca najemna jest wykonywana w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

Polska i Niemcy zawarły wzajemne porozumienie w zakresie stosowania art. 15 ust. 1 i art. 19 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Dokument był podpisany w listopadzie 2020 r.

Porozumienie wprowadza fikcję prawną na potrzebę stosowania art. 15 ust. 1 umowy. Przyjmuje się, że ze względu na działania podjęte przez Polskę i Niemcy mające przeciwdziałać COVID-19 pracę wykonywaną w domu (tj. w państwie rezydencji) przez pracownika na rzecz pracodawcy z drugiego państwa, można uznać za pracę wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby tę pracę, gdyby nie podjęto działań antykryzysowych. Dzięki temu porozumieniu utrzymane są zasady opodatkowania obowiązujące przed wybuchem pandemii koronawirusa, pomimo zmiany okoliczności faktycznych (w zakresie miejsca wykonywania pracy) uzasadniających odmienne traktowanie.

Porozumienie jest adresowane wyłącznie do tych pracowników transgranicznych, którzy zostali skierowani przez pracodawcę do pracy zdalnej, tj. wykonywanej z domu w kraju rezydencji z powodu pandemii.

Pracownicy transgraniczni, którzy skorzystają z tego rozwiązania, są zobowiązani do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji, w której pracodawca na piśmie potwierdzi, która część dni pracy zdalnej była spowodowana wyłącznie przez wprowadzone środki podjęte w związku z pandemią.

Porozumienie ma charakter czasowy i dotyczy okresu między 11 marca 2020 r. a grudniem 2020. Przy czym będzie ono automatycznie przedłużane o kolejne miesiące, chyba że zostanie wypowiedziane przez którekolwiek z państw.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.