Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Dochody zagraniczne  »   Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (533) z dnia 1.03.2021

Podatnik przez dwa miesiące 2020 r. pracował na umowę o pracę w Wielkiej Brytanii, pozostałe miesiące w roku spędził w Polsce, gdzie nie osiągnął żadnych dochodów. Czy w Polsce musi złożyć zeznanie podatkowe i rozliczyć się w nim z dochodu uzyskanego w Wielkiej Brytanii?

Podatnik, który ma miejsce zamieszkania w Polsce i w 2020 r. osiągnął dochody w Wielkiej Brytanii, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (polscy rezydenci) podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Oznacza to, że opodatkowują w Polsce wszystkie dochody osiągnięte zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Od 1 stycznia 2020 r., w związku z wejściem w życie postanowień Konwencji MLI, w umowie zawartej z Wielką Brytanią i Irlandią Północną nastąpiła zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania, tj. metoda wyłączenia z progresją została zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia, która na gruncie ustawy o PIT jest uregulowana w art. 27 ust. 9 updof. W świetle tego przepisu dochody zagraniczne łączy się z dochodami uzyskanymi w Polsce. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zasadę określoną w powołanym przepisie stosuje się również w przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, co wynika z art. 27 ust. 9a updof.

Zatem osoba fizyczna, która w 2020 r. wykonywała pracę w Wielkiej Brytanii, a jej miejsce zamieszkania jest w Polsce, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za ten rok (PIT-36 i załącznik PIT/ZG).

W odniesieniu do tych dochodów przysługuje prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej na zasadach określonych w art. 27g updof, w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r. W tym celu od podatku odlicza kwotę stanowiącą różnicę między kwotą podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Ponieważ, jak wynika z pytania, podatnik w 2020 r. nie uzyskał w Polsce żadnych dochodów, to w rezultacie zastosowania ulgi abolicyjnej, nie będzie zobowiązany zapłacić w Polsce podatku. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku złożenia zeznania.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.