Facebook
PIT 2020

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2020  »  Wspólne opodatkowanie  »   Czy ogłoszenie upadłości firmy małżonka wpływa na możliwość ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy ogłoszenie upadłości firmy małżonka wpływa na możliwość wspólnego rozliczenia dochodów?

Przegląd Podatku Dochodowego nr 3 (531) z dnia 1.02.2021

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w 2020 r. otrzymał decyzję sądu o ogłoszeniu upadłości jego firmy. Czy okoliczność ta wyklucza możliwość wspólnego opodatkowania z małżonką?

Ogłoszenie upadłości skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej między małżonkami, a to oznacza niespełnienie przesłanek do skorzystania ze wspólnego opodatkowania.

Podatnicy, którzy w roku podatkowym osiągają dochody opodatkowane według skali podatkowej, są obowiązani złożyć zeznanie o wysokości tego dochodu (poniesionej straty) po zakończeniu danego roku podatkowego. Zasadą jest przy tym, że podatnicy rozliczają swoje dochody odrębnie. Generalnie dotyczy to również osób pozostających w związku małżeńskim, chyba że małżonkowie spełnią warunki do wspólnego opodatkowania dochodów. Jednym z warunków jest istnienie między małżonkami przez cały rok podatkowy wspólności majątkowej (art. 6 ust. 2 updof).

Kwestie dotyczące powstania wspólności majątkowej między małżonkami są regulowane odrębnymi przepisami. Z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że wspólność majątkowa powstaje z mocy prawa z chwilą zawarcia małżeństwa. Z kolei w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje z mocy prawa rozdzielność majątkowa. Stanowi tak art. 53 § 1 K.r.o. Takie zastrzeżenie zawiera również art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1228 ze zm.).

Oznacza to, że jeżeli w trakcie roku podatkowego zostanie ogłoszona upadłość jednego z małżonków, co skutkuje ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej, to za ten rok małżonkowie nie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.